ماه نورد محققان MIT مجهز به بازوهایی با کاربردهای مختلف است که به راحتی توسط فضانوردان قابل تغییر به صورت دستی است.

محققان MIT موفق به ساخت یک ماه نورد با بازوهای کرم مانند شدند

مهندسان MIT با الهام از دنیای حیوانات یک ماه نورد را با موفقیت طراحی کردند و برنده جایزه بهترین مقاله موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) در کنفرانس هوا و فضا شدند. مون واکر جدید موسسه تکنولوژی ماساچوست این دستگاه مجهز به بازوهای رباتیک کرم مانند است و می تواند تصاویر و حرکات مشابهی از موجودات مختلف مانند عنکبوت، فیل و بز را تداعی کند.

ماه نو موسسه تکنولوژی ماساچوست مزایای آن چیست؟

به طور خلاصه ماژول قمری درگیر است کرم ها (سیستم متحرک رباتیک الیگومری عابر پیاده) با هدف توسعه به یک نمونه اولیه ساخته شده است که می تواند در مستعمرات انسانی آینده در ماه استفاده شود. به جای طراحی ربات‌های مختلف برای انجام کارهای مختلف، تیمی که آن را ایجاد کرده بود، برنامه‌ریزی کرد تا یک محصول همه کاره بسازد و مشکلات سیستم‌های خودکار را حل کند. فضانوردان می توانند بازوهای رباتیک را جایگزین کنند که هر کدام به کار خاصی اختصاص دارند.

در میان بازوهایی که برای ماه نورد جدید MIT ساخته شده است، یک مدل الهام گرفته از پای عنکبوت است که امکان حرکت در محیط های شدید را فراهم می کند. گفته می شود که می توان از این بازو برای حفر سوراخ برای دسترسی به ذخایر آب یخ زده زیر سطح ماه استفاده کرد. بازوی دیگری که از یک فیل الهام گرفته شده است می تواند برای حمل قطعات سنگین استفاده شود. با تغییر بازوهای رباتیک می توان ماه نورد را به تصویری شبیه بز یا گاو تبدیل کرد که قادر به حمل پنل های خورشیدی در پشت خود خواهد بود.

MIT Moon Rover

قابلیت های مدولار MIT Rover با استفاده از اتصالات کرم مانند که امکان اتصال آسان بازوها به قاب اصلی را از طریق مکانیزم پیچشی فراهم می کند، امکان پذیر شده است. همچنین ابزار کوچکی برای جداسازی قسمت های مختلف توسط فضانوردان است. بنابراین برای اشغال فضای کمتر می توان اجزای اصلی را به طور کامل از هم جدا کرد و ربات را تا زمان استفاده بعدی به راحتی ذخیره کرد. نمونه اولیه کنونی از شش گیره بیرونی استفاده می کند و به اندازه یک کارتن است. همچنین نرم افزار ویژه توسعه یافته برای آن وظیفه همگام سازی بازوها را بر عهده دارد.

این تیم تحقیقاتی برای اولین بار ایده خود را در چالش بزرگ ناسا در سال 2022 مطرح کردند.ناسا در این چالش از دانش آموزان خواست رباتی طراحی کنند که بتواند در شرایط سخت بدون چرخ حرکت کند. تیم فوق الذکر از MIT بر روی یک ماه نورد متمرکز شده است که می تواند به راحتی در قطب جنوب ماه حرکت کند. مکانی که امکان ذخایر آب یخ زده در زیر سطح آن داده می شود. گرد و غبار غلیظ، شیب های سنگی و تنگه ها از جمله ویژگی های این منطقه از ماه است که تردد خودروهای چرخدار را دشوار می کند.

MIT Moon Rover
تصویر سه بعدی از سطح قطب جنوب ماه

اگرچه ماه‌نورد محققین MIT روی زمین حدود 9 کیلوگرم وزن دارد، اما به دلیل فقدان گرانش، تنها حدود 1.5 کیلوگرم وزن خواهد داشت. این مشکل باز و بسته شدن آنها را به راحتی توسط فضانوردان ممکن می کرد. بر این اساس تیم تحقیقاتی مذکور قصد دارد نسل دوم محصولات خود را با بازوهای بلندتر و سنگین‌تر توسعه دهد. آنها معتقدند این طراحی در کنار ثبات و انعطاف پذیری بالا مقرون به صرفه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید