الیزابت هولمز در دادگاه خود به ۱۳۵ ماه زندان و سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شد.

الیزابت هلمزمدیر عامل و بنیانگذار سابق خدمات بهداشتی درمانی و عملیات تجهیزات آزمایشگاهی Theranos.ترانوس) برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران خود در استارت آپ ها 11 سال او به زندان محکوم می شود. حکم هولمز تقریبا یک سال پس از آن صادر می شود که او پس از یک ماه محاکمه در چهار فقره کلاهبرداری مجرم شناخته شد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، هولمز به ۱۳۵ ماه حبس محکوم شد و بر اساس الکسیس کینان از طرف یاهو فاینانس، او به سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شد. او باید در 7 فروردین سال آینده (7 اردیبهشت 1402) برای اجرای حکم خود را بیاورد. علاوه بر این، هولمز نیز ملزم به پرداخت خسارت خواهد بود، اما قاضی اد داویلا گفت که این مبلغ در جلسه ای جداگانه تعیین خواهد شد.

مبلغ جریمه موسس ترانوس

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، دادستان ها به دنبال بازپس گیری بیش از 800 میلیون دلار از 29 سرمایه گذار بودند، اما در جلسه استماع، داویلا گفت که غرامت بر اساس ضرر 121 میلیون دلاری به 10 سرمایه گذار خواهد بود.

قبل از صدور حکم، دادستان به دنبال حکم 15 سال زندان بودند، در حالی که وکلای هولمز استدلال کردند که او نباید بیش از 18 ماه در حبس خانگی بگذراند. نیویورک تایمز گزارش داد که افسر آزادی مشروط او 9 سال زندان را توصیه کرده است.

در طول محاکمه، وکلای هولمز سعی کردند بنیانگذار ترانوس را به عنوان یک تاجر جوان و بی تجربه به تصویر بکشند که هیچ قصد واقعی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران یا مردم نداشت. هولمز در طول شهادت خود همچنین بسیاری از مشکلات شرکت خود را به گردن دیگران از جمله شریک سابق خود رامش پالوانی انداخت.

او همچنین ادعا کرد که بالوانی او را در مورد وقایع ترانوس در طول رابطه عاشقانه آنها و همچنین سوء استفاده از آنها گمراه کرده است. البلوانی که افسر ارشد عملیات بود و بر عملیات روزانه آزمایشگاه نظارت می کرد، در دادگاهی جداگانه در اوایل سال جاری به 12 فقره کلاهبرداری متهم شد. او در ماه دسامبر محکوم خواهد شد.

هولمز در صدور حکم او مدعی شد که متحدان با نفوذی دارد که می توانند از او دفاع کنند. چندین سرمایه‌گذار دره سیلیکون، از جمله تیم دریپر، یکی از حامیان اولیه ترانوس، نامه‌های حمایتی ارسال کرده‌اند و از قاضی خواسته‌اند که مجازات سبک‌تری برای ترانوس در نظر بگیرد. کوری بوکر، سناتور نیوجرسی نیز از قاضی خواست تا “حکمی عادلانه و منصفانه” صادر کند. هولمز رهبری شرکتی را بر عهده داشت که قول داد با انجام بیش از 240 آزمایش بر روی یک قطره خون، صنعت پزشکی را متحول کند.

دیدگاهتان را بنویسید