وارن بافت به تنش های تجاری بین المللی بین تایوان و چین و در دسترس بودن گزینه های بهتر به عنوان دلایلی برای فروش سهام TSMC اشاره کرد.

وارن بافت

وارن بافتمدیر عامل برکشایر هاتاوی تمام سهام خود را در شرکت تایوانی سازنده تراشه های آیفون در اختیار دارد. TSMC او به جز تعداد انگشت شماری از آنها را فروخت.

بافت تا سال 2022 سرمایه گذاری زیادی در TSMC انجام داد و بعداً در مورد آن بیشتر توضیح داد بیش از 4.1 میلیارد دلار ذکر شده. با این حال، برکشایر هاتاوی پس از آن حدود 85 درصد از سهام خود را در فوریه 2023 فروخت. به گفته Nikkei Asia، بافت اکنون در ژاپن است و قصد دارد با پنج خانه تجاری محلی ملاقات کند. او در مصاحبه با این نشریه گفت که به سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی در شرکت های ژاپنی بسیار افتخار می کند.

تنش های بین المللی دلیل فروش سهام وارن بافت است

بافت همچنین گفت که TSMC یک شرکت با مدیریت خوب است، اما اشاره کرد که برکشایر هاتاوی مکان های بهتری برای سرمایه گذاری دارد. وی همچنین تنش های تجاری بین المللی را یکی از دلایل تصمیم به فروش سهام TSMC عنوان کرد.

همانطور که احتمالا می دانید، چین ادعا می کند تایوان بخشی از خاک خود است، که تایوان بارها آن را رد کرده است. با این حال، تنش ها در اطراف جزیره در چند سال گذشته به شدت افزایش یافته است و پس از دیدار بین رئیس جمهور تایوان و نمایندگان ایالات متحده در هفته گذشته به اوج خود رسید.

برکشایر هاتاوی دارای چندین شرکت دیگر از جمله BNSF Railroad و Geico Auto Insurance است. همچنین در ده‌ها سهام سرمایه‌گذاری کرده است، از جمله اپل سازنده آیفون، که بافت آن را بیشتر یک شرکت مصرف‌کننده می‌داند تا یک شرکت فناوری.

اخیراً گزارش شده است که TSMC قصد دارد تولید انبوه تراشه های 2 نانومتری را از سال 2025 آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید