زیان ناپایدار در ارزهای دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که توکن‌ها در یک استخر نقدینگی سرمایه‌گذاری می‌شوند تا سود کسب کنند و تبادل ارزهای دیجیتال با یکدیگر تسهیل شود.

همه آنچه باید در مورد ضررهای نوسان ارزهای دیجیتال بدانید

سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به طور طبیعی در مواقعی مانند سایر سرمایه گذاران متحمل ضرر می شوند. یکی از رایج ترین اشکال آسیب مالی در بازار کریپتو، یکی از رایج ترین اشکال آسیب مالی در زمینه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال برای کسب سود بیشتر است.

البته، اگر توانایی تجزیه و تحلیل صحیح اطلاعات و تأیید پیش‌بینی‌های کارشناسان ارزهای دیجیتال را داشته باشید، می‌توانید تا حد زیادی از متحمل شدن این ضررها جلوگیری کنید. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد ضررهای ناپایدار بدانید.

ضرر ناپایدار چیست؟

ضرر ناپایدار چیست؟

ضرر غیر قابل تحمل در منطقه ارز دیجیتال زمانی رخ می دهد که مقدار ارزهای دیجیتال سپرده شده در مجتمع پولی تغییر (افزایش یا کاهش) در زمان برداشت نسبت به ارزش آن در زمان سپرده گذاری. به عبارت دیگر، زمانی که ارزش دلاری ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری شده در استخر نقدینگی کمتر از سود باشد، با پدیده زیان ناپایدار مواجه می شویم. قرارداد ارز دیجیتال (حفظ ارزهای دیجیتال و عدم سرمایه گذاری در آنها برای کسب سود بیشتر).

برای درک بهتر زیان ناپایدار، ابتدا باید با مفهوم استخر نقدینگی آشنا شویم. استخر نقدینگی به زبان ساده مجموعه ای از ارزهای دیجیتال انباشته شده (سپرده) توسط دارندگان این سکه ها برای کسب سود. یکی دیگر از اهداف جمع آوری ارزهای دیجیتال در استخرهای نقدینگی است تسهیل مبادلات ارز دیجیتال که در صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال او هست.

صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال نوعی از صرافی دیجیتانگهداری دارایی ها به اشخاص ثالث وابسته نیست و کاربران آن می توانند به طور مستقیم و همتا به هم دارایی های دیجیتال خود را با یکدیگر مبادله کنند (مثلاً بیت کوین با اتریوم یا بالعکس).

کاربران استخر نقدینگی می توانند سپرده های جفت توکن (دو توکن سرمایه گذاری شده در استخر نقدینگی) را در یک صرافی غیرمتمرکز با افراد دیگر مبادله کنند. نسبت سپرده برای جفت توکن در استخر نقدینگی 50/50 است. به طور طبیعی نقدینگی را تامین کند انباشت نقدینگی با انباشت ارزهای دیجیتال متفاوت است.

در استخر نقدینگی، سرمایه‌گذاران موظفند معاملات و بلوک‌ها را اعتبارسنجی و تأیید کنند تا بتوانند پاداش سهام را کسب کنند. بلاک چین تزریق پول نقد (یا ارز دیجیتال). سودآوری سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال در استخرهای نقدینگی می تواند بسیار بیشتر از نگهداری آنها باشد. اما در صورتی که سرمایه گذاران در این زمینه با دقت عمل نکنند و نتوانند تحلیل های لازم را در خصوص آن انجام دهند خطر زیان ناپایدار در غیر این صورت، زیان های ناپایدار می تواند خسارات مالی هنگفتی برای آنها به همراه داشته باشد.

زیان ناپایدار چه زمانی رخ می دهد؟

زیان ناپایدار چه زمانی رخ می دهد؟

اگر سود شما پس از سرمایه گذاری ارزهای رمزنگاری شده در استخرهای نقدینگی کمتر از سودی باشد که می توانستید صرفاً با نگه داشتن آنها به دست آورید، در این صورت سرمایه شما متحمل ضرر ناپایدار شده است. در واقع، این ضرر زمانی اتفاق می افتد که قیمت ارز دیجیتال سرمایه گذاری نشده شما از ارز دیجیتال سرمایه گذاری شده در استخر نقدینگی بیشتر شود. این تغییر در قیمت باعث می شود ارزش سهام سپرده شما در استخر نقدینگی کمتر از ارزش ارز دیجیتالی که در بازار کریپتو معامله می شود، شود. هر چه این نرخ بیشتر تغییر کند، سپرده ها بیشتر در معرض خطر زیان ناپایدار قرار می گیرند.

به عنوان مثال، اگر ارزش دارایی‌های نگهداری شده در استخر نقدینگی 10% کاهش یابد، اما ارزش ارز دیجیتال نگهداری شده 5% کاهش یابد، در این صورت شما متحمل زیان ناپایدار 5% شده‌اید. البته همانطور که گفتیم این ضرر ناپایدار است و در صورت بازگشت قیمت ارزهای دیجیتال سپرده شده در استخر نقدینگی به سطح قبلی در بازار، زیان جبران می شود.

با این حال، میزان زیان پایدار با زمانی که سکه‌های خود را نگه می‌داشتید به جای تزریق آنها به استخر نقدینگی اندازه‌گیری می‌شود. البته در برخی موارد وقتی سپرده خود را در استخر نقدینگی نقد می کنید متوجه نمی شوید که ضرر کرده اید.

در واقع، سرمایه گذاران تنها زمانی از زیان ناپایدار آگاه می شوند که همزمان با کاهش ارزش آن، سرمایه خود را از مخزن نقدینگی خارج کنند. بنابراین سرمایه گذاری در استخرهای نقدینگی لزوماً باعث زیان ارائه دهندگان نقدینگی نمی شود. زیرا استخرهای نقدینگی برای جبران زیان های ناپایدار راه حل های متفاوتی در پیش گرفته اند.

دریافت هزینه های بالا برای کسب سود بیشتر یکی از راه های جبران این ضرر است. اما اگر تفاوت بین ارزش سکه های نگهداری شده و سکه های تزریق شده به استخر نقدینگی افزایش یابد، سود حاصل از دریافت کارمزد ممکن است نتواند ضرر را جبران کند. در چنین مواقعی، اگر فقط سکه های خود را نگه دارید و آنها را در استخر نقدینگی قرار ندهید، سود بیشتری به دست خواهید آورد.

اجازه دهید با ذکر مثالی به شما کمک کنیم ضررهای ناپایدار را بهتر درک کنید.

تصور کنید 500 دلار اتریوم و بیت کوین را به یک استخر نقدی از هر ارز دیجیتال (در مجموع 1000 دلار) به یک استخر نقدی 10000 دلاری بیت کوین و اتریوم با بهره 10 درصد واریز می کنید.

فرض کنید پس از واریز، اگر قیمت اتریوم شما به 800 دلار برسد، تعادل استخر به هم می‌خورد. در چنین شرایطی، مدیران استخر نقدینگی به معامله‌گران آربیتراژ (معامله‌گرانی که می‌خواهند از اختلاف قیمت در دو بازار مختلف سود ببرند) اجازه می‌دهند ارزهای دیجیتال سپرده‌شده در استخر را خریداری کنند تا بتوانند در بازار اصلی به فروش برسانند. قیمت بالاتر.

این کار تعادل استخر را بازیابی می کند و ارزش آن را از 10000 دلار به 12000 دلار افزایش می دهد. اگر توکن های سپرده شده را در این زمان برداشت کنید، 1200 دلار (10% از 12000 دلار) دریافت خواهید کرد. در چنین شرایطی، فکر می کنید که در مقایسه با سرمایه گذاری اولیه 1000 دلاری خود، 200 دلار سود کسب کرده اید. اما با توجه به اینکه ارزش سپرده اتریوم شما که در زمان سپرده گذاری 500 دلار بود و پس از سپرده گذاری به 800 دلار تبدیل شد، شما در حال حاضر 100 دلار از دست داده اید و اگر اتریوم را در استخر نقدینگی سرمایه گذاری نکرده و آن را به تنهایی نگه داشته اید، سرمایه الان 1300 دلار بود!

البته همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم کاهش ارزش توکن سپرده شده نیز درصد کمی از ضررهای ناپایدار را به دنبال دارد.

منبع ضرر ناپایدار کجاست؟

منبع زیان های نامطمئن، مبادلات غیرمتمرکز است که تلاش می کنند سرمایه گذاران را برای تامین نقدینگی به استخرهای نقدینگی جذب کنند.

نحوه محاسبه میزان زیان ناپایدار

نحوه محاسبه میزان زیان ناپایدار

محاسبه مقدار دقیق زیان ناپایدار به دلیل پیچیدگی برخی از متغیرهای آن دشوار است. اما می توانید مقدار تقریبی این ضرر را با وب سایت زیر که در واقع یک ماشین حساب زیان ناپایدار است تخمین بزنید.

https://dailydefi.org/tools/impermanent-loss-calculator/

برای استفاده از این ماشین حساب کافی است قیمت دو ارز دیجیتال (symbol1 و symbol2) را در زمان سپرده گذاری در قسمت نرخ های اولیه و قیمت آنها را در زمان برداشت در قسمت نرخ های آتی و در قسمت غیرنظامی وارد کنید. بخش ضرر دائمی، مقدار ضرر موقت را به صورت درصد وارد کنید. چشم انداز

علاوه بر این، می توانید ارزش توکن های خود را در صورت نگهداری در پایین صفحه در قسمت Value if hold، با توجه به قیمت های وارد شده و در قسمت Value در صورت ارائه نقدینگی، ارزش توکن های خود را در صورت وجود مشاهده کنید. با آنها نقدینگی فراهم کنید.

روش های پیشگیری از تلفات ناپایدار

اگرچه نمی توان از زیان های ناپایدار جلوگیری کرد، اما می توانید با رعایت برخی اصول آن را کاهش دهید. این اصول به شرح زیر است:

  • روی ارزهای دیجیتال با نوسانات قیمت سرمایه گذاری نکنید: هر چه قیمت ارز دیجیتالی که می خواهید نقدینگی با آن تامین کنید نوسان بیشتری داشته باشد، احتمال ضررهای ناپایدار بیشتر می شود. برای کاهش احتمال مواجهه با چنین ضرری، فقط از استیبل کوین (استیبل کوین) یا بیت کوین برای تامین نقدینگی استفاده کنید.
  • استفاده از الگوریتم AMM: برای جلوگیری از آسیب مالی ناشی از تغییرات بازار، مطمئن شوید الگوریتم بازارساز خودکار (AMM). استفاده کنید و تست کنید. الگوریتم AMM برای تعیین نرخ ارز برای جفت توکن های خاص در صرافی های دیجیتال غیرمتمرکز استفاده می شود. در صورت استفاده از این الگوریتم، ارزهای دیجیتال ارائه شده در صرافی غیرمتمرکز با استفاده از فرمول های ریاضی قیمت گذاری می شوند. این الگوریتم مانند رباتی عمل می کند که نرخ ارز را تعیین می کند. در صرافی های متمرکز، قیمت ها بر اساس سفارش خرید و فروش تعیین می شود
  • کاهش میزان سرمایه گذاری در استخر نقدینگی: در ابتدا، مقدار کمی از ارز دیجیتال خود را در استخر نقدینگی شرکت کنید و با توزیع سرمایه خود در بخش های مختلف، خطر زیان های ناپایدار را کاهش دهید.

سوالات متداول درباره ضرر ناپایدار در ارزهای دیجیتال

ضرر فرار در ارز دیجیتال چیست؟

اگر سود حاصل از سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال برای تامین نقدینگی استخرهای نقدینگی کمتر از نگهداری آنها شود، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال متحمل ضررهای ناپایدار خواهند شد.

آیا می توان از زیان های ناپایدار جلوگیری کرد؟

نمی توان به طور کامل از چنین ضرری جلوگیری کرد، اما با استفاده از استیبل کوین ها برای تامین نقدینگی، بهره گیری از الگوریتم AMM و کاهش میزان انباشت ارزهای رمزنگاری شده در استخرهای نقدینگی، می توان احتمال مواجهه با ضررهای ناپایدار را کاهش داد.

چگونه میزان زیان ناپایدار را محاسبه می کنید؟

برای این کار می توانید از ماشین حساب های ضرر غیر پایدار مانند Daily Defi استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید