سوالاتی مانند اینکه آیا بلاکچین مهم است؟ آیا بلاکچین دنیا را تغییر خواهد داد؟ آنقدر تکراری هستند که مستحق توضیح ساده هستند. ما در این مقاله به طور خلاصه و در دوره های آموزش بلاکچین به طور کامل به کاربرد و اهمیت بلاکچین پرداخته ایم. محبوبیت فناوری بلاکچین با افزایش قیمت بیت کوین (BTC) آغاز شد. در حالی که این فناوری به اندازه رمزارزهایی که پشتیبانی می کند معروف نیست، اما اهمیت آن فراتر از سیستم مالی است.

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است که به عنوان یک دفتر کل توزیع شده کار می کند که داده های دیجیتال و رکوردهای دیجیتال را ذخیره و محافظت می کند. یکی از مزیت‌های اصلی آن این است که داده‌های ثبت‌شده به سختی تغییر یا اصلاح می‌شوند.

این فناوری می تواند به تأیید و ردیابی تراکنش های چندین طرف درگیر در معامله ای که نیاز به امنیت و شفافیت دارد کمک کند.

بلاکچین می تواند تراکنش های ایمن را فراهم کند، هزینه های عملیاتی را کاهش دهد و پردازش انتقال داده ها را سرعت بخشد. بلاکچین همچنین می تواند در مدیریت قرارداد و ممیزی زنجیره تامین کمک کند. بلاکچین را می توان در پلتفرم های رای گیری الکترونیکی و مدیریت اوراق بهادار و سهام استفاده کرد.

چرا بلاکچین مهم است؟

راهکارهای بلاکچین برای بسیاری از صنایع و بخش ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین در اینجا چند ویژگی وجود دارد که این فناوری را بسیار مهم می کند:

  • شفافیت

بلاکچین به این دلیل مهم است که یک فناوری شفاف است. انواع مختلفی از شبکه ها و پروتکل های بلاک چین وجود دارد. بلاکچین عمومی به دلیل ماهیتی که دارد، شفافیت را فراهم می کند. این نوع بلاکچین برای بهبود بسیاری از جنبه های جامعه فعلی ما از جمله برگزاری انتخابات الکترونیکی بسیار مفید است. کسب‌وکارها و سازمان‌ها نیز می‌توانند از این فناوری برای بهبود تجربه کاربر استفاده کنند و اطمینان حاصل کنند که می‌توانند با فرآیندهای مختلف مانند شفافیت و کنترل کامل یا کنترل جزئی تعامل داشته باشند.

• آزادی دیجیتال

یکی از حقوق اساسی انسان آزادی است. سازمان‌های مرکزی وجود دارند که از نظر اقتصادی و مالی اتصال را ارائه می‌کنند، اما آزادی مشتری را نیز از بین می‌برند. به عنوان مثال بانک های سنتی را در نظر بگیرید. بانک می تواند تراکنش های پولی، تراکنش های مالی شما را مسدود کند یا در صورت صلاحدید وجوه موجود در حساب شما را مصادره کند. بانک‌ها و سازمان های خدمات مالی هستند که این کار را انجام می‌دهند؛ حتی زمانی که مشتریان هیچ اشتباهی انجام نمی‌دهند. بنابراین، بلاک چین مقامات مرکزی را حذف می کند.

با استفاده از فناوری بلاکچین، کنترل آزادی دیجیتال واقعی خود را خواهید داشت. شما سوابق خود را نگه می دارید، بنابراین شما بانک خود هستید و حریم خصوصی مالی بیشتری دارید. شما می توانید هر زمان که بخواهید و بدون اجازه کسی پول خود را ارسال و برداشت کنید. از آنجایی که به هیچ مرجع مرکزی نیاز ندارید، تنها مالک و مسئول مدیریت دارایی هستید.

• چند کاره

فناوری بلاکچین فقط به بخش مالی محدود نمی شود. این فناوری برای آینده جامعه ما عالی است. بلاکچین را می توان تقریباً در هر بخش و بازاری از جمله امور مالی تجاری، بانکداری، دولت، مراقبت های بهداشتی، آموزشی و غیره استفاده کرد. این بخش ها هستند که عملکرد جامعه ما را رقم می میزنند.

• امنیت پیشرفته

بلاکچین از پیشرفته ترین فناوری رمزگذاری برای افزودن یک لایه امنیتی به سوابق و داده های ذخیره شده در شبکه استفاده می کند. علاوه بر رمزنگاری، ویژگی غیرمتمرکز باعث می شود این فناوری از امنیت بهتری نسبت به سایر سیستم ها یا پایگاه های داده سنتی پشتیبانی کند. رمزنگاری بلاکچین از الگوریتم های پیچیده ریاضی استفاده می کند که در صورت ترکیب با مکانیسم اثبات کار (PoW) می تواند از داده ها و سیستم های موجود در شبکه بلاکچین محافظت کند.

  • کم هزینه

فناوری بلاکچین در مقایسه با سایر فناوری ها و سیستم ها بسیار ارزان تر است. از آنجایی که یک فناوری غیرمتمرکز است، نیازی به پرداخت هزینه برای واسطه‌ها نیست، پس کارایی هزینه عملیاتی را بهبود می‌بخشد.

استفاده از بلاکچین در زنجیره تامین به معنای اسناد و مدارک کمتر است. خود اسناد و مدارک هزینه زیادی دارد. هزینه های مرتبط دیگری نیز وجود دارد، از جمله حق الزحمه وکلا، کارمزدها، حقوق دریافتی و سایر هزینه های مرتبط با سازمان ها.

چرا بلاکچین برای تجارت مهم است؟

اگر اهمیت بلاکچین را از منظر کلی درک کنیم، اهمیت آن در دنیای تجارت بدیهی میشود.

بخش کسب و کار همان بخشی است که می تواند بیشترین سود را از بلاکچین ببرد. پیاده سازی بلاکچین برای کاربران عادی کار ساده ای نیست. این فناوری باید توسط یک تیم تخصصی مدیریت شود، که آن را به یک تجارت ایده آل برای شرکت هایی تبدیل می کند که بودجه مدیریت پروتکل بلاکچین خود را دارند.

بلاکچین در کسب و کار می تواند هزینه های عملیاتی را با حذف همیشگی واسطه ها یا شرکای تجاری که در نهایت ممکن است غیرضروری باشند، کاهش دهد، زیرا نه تنها هزینه ها و نگهداری سوابق را کاهش می دهد، بلکه می تواند زمان تبادل اطلاعات را نیز کاهش دهد و کارایی در ارتباطات را بهبود بخشد.

در حالی که بخش مالی می‌تواند بیشترین بهره را از این فناوری در حال ظهور ببرد، بخش‌های دیگری که می‌توانند واقعاً با پتانسیل بلاکچین متحول شوند عبارتند از مراقبت‌های بهداشتی، بیمه، حمل‌ونقل، املاک، خرده‌فروشی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و غیره.

از آنجایی که این فناوری شفاف و ایمن است، بانکداری، امور مالی و پس‌انداز ممکن است از جمله بخش‌هایی باشند که این فناوری شاهد پذیرش گسترده آن‌ها خواهد بود. خدمات مالی دیجیتال بیشترین مزیت را در مورد قراردادهای هوشمند دارند. دارایی های دیجیتال و قراردادهای هوشمند مزایای بسیار زیادی دارند. با استفاده از بلاک چین، بانک ها می توانند هزینه های مربوط به نگهداری حساب های بانکی و تراکنش های مالی را به طور چشمگیری کاهش دهند.

در حال حاضر در صنایع پیچیده تر مانند بازار سرمایه، بازارهای مالی، بازارهای سهام، شرکت های بیمه، فروش و تامین مالی تجارت، پرداخت ها و حواله های داخلی و بین المللی نیز دارای مزایای تجاری زیادی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصالت: با بلاکچین، موسسات مالی می توانند یکپارچگی و امنیت داده ها را به همراه داشته باشند و در عین حال از اصالت در سیستم های خود اطمینان حاصل کنند.

فرآیند ساده شده: بلاکچین می تواند کارایی عملیاتی را در بخش های عمده جامعه ما بهبود بخشد. از جمله این موارد می توان به توانایی تسویه حساب، گزارش دهی و حسابرسی کامل و شفاف در زمان واقعی اشاره کرد.

سایر قابلیت های بلاکچین: حفظ حریم خصوصی داده ها، هزینه های کمتر زیرساختی و هزینه های تراکنش، انطباق، امنیت و … می تواند از دیگر پتانسیل های این فناوری باشد.

بلاکچین چه ویژگی خاصی دارد؟

  • دفاتر کل توزیع شده

شبکه یا پروتکل بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است که برای ذخیره داده ها و سوابق تراکنش در بسیاری از رایانه ها با استفاده از محاسبات ابری به روشی غیرمتمرکز استفاده می شود.

دفتر کل توزیع شده مانند یک پایگاه داده توزیع شده عمل می کند که در آن کاربران می توانند به شبکه دسترسی داشته باشند و در آن شرکت کنند. به عنوان مثال، در شبکه بیت‌کوین، کاربران می‌توانند به تراکنش‌های بیت‌کوین دسترسی داشته باشند و آن‌ها را تأیید کنند و کمتر در معرض حملات سایبری قرار بگیرند.

  • رمزگذاری پیشرفته

برای حفظ امنیت داده ها، بلاک چین از الگوریتم رمزنگاری (SHA256) استفاده می کند، بنابراین دسترسی غیرمجاز را حذف می کند. هر کاربر در شبکه بلاکچین دو کلید دارد: کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی.

• اثبات کار و ماینینگ

بیشتر پروتکل های بلاکچین از مکانیسم اثبات کار (PoW) استفاده می کنند. PoW مکانیزمی است که برای اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه بلاکچین استفاده می شود. این مکانیسم با حل پازل های پیچیده ریاضی به نام ماینینگ، شبکه بلاکچین را ایمن نگه می دارد. کاربران متصل به شبکه بلاکچین که سعی در حل معماها دارند، ماینر نامیده می شوند.

در ماینینگ، ماینرهایی که از منابع خود (زمان، قدرت محاسباتی، برق و غیره) برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ثبت آن در دفتر کل بلاکچین استفاده می‌کنند، پاداشی در ارزهای دیجیتال دریافت می‌کنند.

بلاکچین چگونه جهان را تغییر خواهد داد؟

با توجه به مزایا و قابلیت هایی که بلاکچین نسبت به سایر سیستم ها ارائه می دهد، بلاک چین می تواند در آینده نزدیک بسیاری از شرکت ها، بخش ها و صنایع را متحول کرده و دوباره تعریف کند.

4 بخش زیر با بلاکچین آینده امیدوار کننده ای خواهند داشت:

  1. بانکداری و مالی
  2. امنیت سایبری
  3. صنعت مراقبت های بهداشتی
  4. مدیریت زنجیره تامین

• بانکداری و مالی

خدمات بانکی و مالی دارای کارمزد انتقال بسیار گرانی هستند، علاوه بر این، فرآیند انتقال وجه برای همیشه طول می کشد. علاوه بر این، ارسال پول به خارج از کشور به دلیل کارمزد ارز و سایر هزینه‌های غیرعملیاتی، کار دشوارتری می‌شود.

از آنجایی که بلاکچین نیاز به یک مرجع مرکزی و اشخاص ثالث را از بین می برد، سیستم بانکی می تواند پرداخت های فوری را با بالاترین امنیت و کارمزدهای پایین بدون مرز در سراسر دنیای دیجیتال ارائه دهد.

به عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز که تمام تراکنش ها را ثبت می کند و سوابق تراکنش ها را به صورت ایمن ذخیره می کند، کاربران بیت کوین سهولت زیادی در انجام تراکنش های بیت کوین دارند. یک کاربر ارز دیجیتال می تواند به سادگی یک برنامه مالی ارز دیجیتال را باز کند و از یک ارز دیجیتالی استفاده کند که به انجام انتقال پول همتا به همتا (P2P) کمک می کند. با استفاده از پلتفرم بلاک چین، کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانند پول دیجیتالی را ارسال و دریافت کنند و در عین حال در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند، همگی، آنی و ایمن.

  • امنیت سایبری

پایگاه های داده متمرکز در معرض حملات سایبری قرار دارند. با حذف سیستم متمرکز، فناوری بلاکچین قابلیت‌های شفاف و ایمن را برای ثبت تراکنش‌ها و ذخیره داده‌ها بدون به خطر انداختن اطلاعات شخصی افراد فراهم می‌کند.

پروتکل های بلاک چین فوراً یک حمله مخرب را به دلیل اتصالات همتا به همتا شناسایی می کنند، جایی که داده ها و اطلاعات نمی توانند دستکاری شوند. داده های ذخیره شده در یک شبکه بلاکچین با استفاده از یک الگوریتم رمزنگاری پیشرفته تأیید و رمزگذاری می شوند.

به جای پیروی از سیستم متمرکز، یک شرکت می تواند از فناوری بلاکچین برای تبدیل شدن به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) استفاده کند، به عبارت دیگر، سازمانی که قوانین و دستورالعمل های آن از طریق قراردادهای هوشمند ساخته می شوند.

یکی از نمونه های شرکتی که از پروتکل های بلاکچین استفاده می کند Weplay Esports است. مجموعه‌های WePlay پروژه‌ای از NFT از Weplay Esports است که هدف آن ایجاد یک جامعه و متحد کردن طرفداران و استعدادهای واقعی ورزش‌های الکترونیکی و همچنین هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر دیجیتال است.

مجموعه‌های WePlay برای افرادی است که می‌خواهند بخشی از رویدادهای ورزش‌های الکترونیکی باشند و نشان دهند که بازیکنان و استعدادها را به روشی متفاوت، فراتر از تجارت، دوست دارند. اکنون WePlay Collectibles به بخشی از پلتفرمی تبدیل شده است که در آن می‌توانید اقلامی را با فناوری NFT خریداری کنید. نه تنها اقلام یادگاری فیزیکی و دیجیتالی، ورزش، الکترونیکی مربوط به یک تورنمنت خاص، بلکه آثار مرتبط با هنر معاصر.

• صنعت بهداشت و درمان

مشکلات عمده ای در سیستم مراقبت های بهداشتی فعلی وجود دارد. اما بیماران بلاکچین می توانند به بیمارستان های دیگر متصل شوند و داده های پزشکی یا سوابق پزشکی خود را فورا جمع آوری کنند. علاوه بر تأخیر در سیستم مراقبت‌های بهداشتی کنونی، از آنجایی که اطلاعات و سوابق در یک سیستم حافظه فیزیکی ذخیره می‌شوند، احتمال خرابی داده‌ها و قرار گرفتن در معرض سوابق دیجیتال حساس نیز زیاد است. بلاکچین قدرت مرکزی را حذف می کند، که ضبط و دسترسی فوری به داده ها را آسان تر می کند.

• مدیریت زنجیره تامین

صنعت تجارت به دلیل عدم شفافیت در مدیریت زنجیره تامین به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. این صنعت دارای چالش های زیادی از جمله عدم هماهنگی بین بخش های مختلف و عدم اطمینان است. ردیابی محصولات را می توان با استفاده از پروتکل بلاک چین انجام داد و ردیابی کل زنجیره تامین را آسان تر می کند.

به عنوان یک دفتر کل توزیع شده غیرمتمرکز، بلاکچین قابلیت هایی را برای تایید و حسابرسی تراکنش های شرکای مختلف درگیر در فرآیند مدیریت زنجیره تامین فراهم می کند.

نتیجه

به عنوان یک فناوری در حال ظهور، بلوغ بلاکچین یک نگرانی بزرگ است. این فناوری همچنین چالش‌های بزرگی از جمله مقیاس‌پذیری و پذیرش گسترده را تجربه می‌کند.

اما، فناوری بلاکچین بدون شک برای جامعه ما بسیار مهم است. با رشد برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاکچین یا سیستم مبتنی بر بلاکچین، این تنها زمانی است که اکثر مشاغل و صنایع شروع به پذیرش بلاکچین می کنند.

در زمان‌های اخیر، بسیاری از چیزهایی که در جوامع ما اتفاق می‌افتد، نادرست به نظر می‌رسید. مواردی مانند کارمزد بالای تراکنش ها، کلاهبرداری شبکه، بازیابی اطلاعات از دست رفته، پولشویی، سرقت مالکیت معنوی، ثبت تراکنش ها، دستفروشی تحت تاثیر سرمایه گذاری دولتی و غیره که با کمک فناوری بلاکچین از بین خواهند رفت. برای فراگیری بیشتر در مورد بلاکچین به کاراگروپ (https://karagroup.io) مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید