یک سال از مرگ فیس بوک می گذرد. حالا بد نیست ببینیم در این مدت چه اتفاقی برای متا افتاده است.

مارک زاکربرگ مرده است

مارک زاکربرگ و مدیران عامل متا فکر می کردند که می توانند با پشت سر گذاشتن نام فیس بوک وارد دنیای جدیدی شوند. آنها بر روی Metaverse تمرکز کرده‌اند، اما گزارش‌های مالی شرکت و تردید سرمایه‌گذاران چیز دیگری را به ما می‌گویند. راستی در یک سال گذشته یعنی از زمانی که شرکت برند خود را تغییر داده چه اتفاقی برای متا افتاده است؟

همه چیز از 12 ماه پیش شروع شد، زمانی که فیس بوک دوباره در میان رسوایی افشاگر فرانسیس هوگان تحت فشار قرار گرفت. اسناد افشای این شرکت نشان می‌دهد که مدیران فیس‌بوک از آسیب‌هایی که خدماتشان به جوانان وارد می‌کند آگاه بوده‌اند، اما کاری در این زمینه انجام نداده‌اند. البته موضوع به این بحث ختم نشد و مشکلات بیشتری وجود داشت که موضوع را به کنگره آمریکا کشاند.

در همین زمان، فیس بوک تصمیم گرفت که متا شود و روی متاورس تمرکز کند. متاورس چیست؟ زاکربرگ می گوید این فناوری آینده دنیای دیجیتال است و همه چیز در آینده به این فضا منتقل خواهد شد. این شرکت اعلام کرد که تمایل دارد با سرمایه گذاری در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بستر لازم برای ورود به این دوره جدید را فراهم کند.

چرا فیس بوک این کار را کرد؟ زیرا این غول دنیای فناوری باید کار بزرگی انجام می داد تا مردم را به گونه ای متفاوت به آنها نگاه کند. آیا مشکلاتی که در سال گذشته در فیس بوک ظاهر شد باعث شد مدیران شرکت برنامه های خود را برای فناوری های AR / VR توسعه دهند؟ هیچ کس نمی داند اما به نظر می رسد که سرمایه گذاری عظیم متاورس در سال گذشته مشکلات بیشتری را برای آنها ایجاد کرده است.

متا اکنون میلیاردها دلار خرج کرده است، با کاهش سود، شک و تردید سرمایه گذاران مواجه شده و محصولاتی ساخته است که تقریباً هیچ کس نمی خواهد از آنها استفاده کند. اما آیا اوضاع بهتر خواهد شد؟ پاسخ این سوال روشن نیست. زاکربرگ می گوید بله، اما دیگران شک و تردید خود را دارند. در این بین، بهتر است به رویدادهای سال گذشته نگاهی بیندازید تا ببینید ابرداده از کجا آمده است.

اکتبر 2021

مارک زاکربرگ در 28 اکتبر 2021 اعلام کرد که فیسبوک چند هفته پس از این رسوایی دیگر فیس بوک نیست. البته پلتفرم های فیس بوک به فعالیت خود ادامه خواهند داد، اما مالکیت آن ها در اختیار شرکت دیگری به نام متا خواهد بود. متا قرار بود یک شرکت جذاب و مهیج باشد که آینده ای را شکل دهد که به نام متاورس شناخته می شود.

در یک ویدیوی طولانی، زاکربرگ به کاربران توضیح داد که هدف از ایجاد Metaverse و اینکه چگونه می‌خواهند همه چیز را به یک جهان دیجیتالی عظیم منتقل کنند. دنیایی که در آن همه دیجیتالی هستند، انگار در حال انجام یک بازی ویدئویی عظیم هستند.

اما چگونه متاورس بسازیم؟ اگر شرکتی مانند Meta/Facebook هستید، پاسخ این است که میلیاردها دلار برای سخت افزار و فناوری های نرم افزاری AR/VR خرج کنید. البته این شرکت از سال 2014 با خرید آشیل وارد این عرصه شده است اما از سال گذشته تصمیم گرفته تمام توجه خود را به این حوزه معطوف کند.

نوامبر 2021

حرکت بزرگ به سمت متاورس آغاز شده است. اما اولین موانع در دنیای واقعی به میتا برخورد کردند. این شرکت باید میلیون ها دلار برای نام جدید خود می پرداخت تا بتواند از این نام در بازارهای مختلف استفاده کند. مدیران شرکت متوجه شدند که تغییر نام تجاری آنطور که فکر می کردند آسان نیست.

دسامبر 2021

World Horizon Meta

در ماه دسامبر، یک محصول بزرگ متا به نام Horizon Worlds عرضه شد. این محصول رایگان در واقع یک بازی واقعیت مجازی بود که با هدست‌های Achilles Rift و Achilles Quest 2 سازگار بود. متا امیدوار است که Horizon Universe به مردم نشان دهد که استفاده‌های مختلفی از Metaverse می‌تواند داشته باشد. با این حال، واکنش ها به این جهان متفاوت بود.

از سوی دیگر، متا اذعان کرد که شرکت های نظارتی خصوصی از فیس بوک و اینستاگرام برای جاسوسی از حدود 50000 کاربر استفاده می کنند. همچنین، روهینگیا، یک گروه اقلیت در میانمار، از میتا به دلیل کمک به کمپین نسل کشی دولت در این کشور شکایت کرده و 150 میلیارد دلار غرامت خواسته است.

ژانویه 2022

ژانویه یک ماه آرام برای میتا بود. این شرکت به تازگی از یک ابرکامپیوتر رونمایی کرده است که به ادعای آنها در ساخت متاورس به آنها کمک خواهد کرد. البته جزئیاتی از چگونگی این اتفاق فاش نشد.

فوریه 2022

مارک زاکربرگ به کارمندان متا اعلام کرد که از این پس باید یکدیگر را متاتس خطاب کنند. مهمترین رویداد انتشار گزارش درآمد سه ماهه اول 2022 بود که رشد کمتر از حد انتظار در درآمد شرکت را گزارش کرد و قیمت سهام متا و ثروت زاکربرگ را کاهش داد. او در یک روز حدود 30 میلیارد دلار از دست داد.

پیتر تیل
پیتر تیل

از سوی دیگر، «پیتر تیل» یکی از اعضای برجسته هیئت مدیره متا اعلام کرد که از سمت خود کناره گیری می کند و این موضوع باعث ایجاد تردید در مورد آینده این شرکت شده است. واشنگتن پست در گزارشی مدعی شد که دنیای هورایزن مملو از آزار و اذیت جنسی است. ما همچنین متوجه شدیم که تغییرات حریم خصوصی در پلتفرم اپل 10 میلیارد دلار درآمد متا تبلیغاتی داشته است.

مارس 2022

مدت کوتاهی پس از سقوط قیمت سهام متا، این شرکت اعلام کرد که دیگر خدمات خشکشویی رایگان در محوطه دانشگاه ارائه نخواهد کرد. ضمناً ناهار رایگان نامحدود نیز از مزایای کار در این شرکت حذف شده است.

متا در چندین تبلیغات ویدیویی سعی کرده است مردم را متقاعد کند که زندگی در دنیای دیجیتال این شرکت عالی است و همه می خواهند به این دنیا بپیوندند، پس بهتر است دیر نکنید!

آوریل 2022

گزارش مالی سه ماهه اول متا نشان داد که ممکن است اوضاع چندان بد نباشد، زیرا کل درآمد متا حدود 1 میلیارد دلار کمتر از حد انتظار بوده است. اما این شرکت مقدار زیادی را در زمینه واقعیت مجازی از دست داد. ظاهراً این رقم حدود 20 میلیارد دلار بوده که تنها از سال 2020 به بعد در این حوزه هزینه شده است. Reality Labs که واحد واقعیت مجازی متا است، در سه ماهه اول سال 2022 نزدیک به 3 میلیارد دلار ضرر داشت و درآمد خاصی برای این شرکت ایجاد نکرد.

در همان زمان، متا به تولید محصولات عجیب و غریب مانند پول خود که هیچکس نمی خواست، ادامه داد.

می 2022

این ماه متا ویدیویی از مارک زاکربرگ با هدست واقعیت مجازی بعدی خود منتشر کرد. این هدست که Quest Pro بود در این ویدیو محو شد تا مخاطبان زودتر آن را نبینند. اما این ویدئو نشان داد که زاکربرگ می تواند با حیوانات کارتونی ارتباط برقرار کند. این ویدیو در واقع پیش نمایش یکی از محصولات آینده متا بود.

ژوئن 2022

بزرگترین خبر در ماه ژوئن، خروج شریل سندبرگ از این شرکت بود. مارک زاکربرگ آن را «پایان یک دوران» نامید. خروج سندبرگ پس از TL نشانه دیگری بود که سرمایه گذاران نگران آینده متا هستند.

در همان ماه، متا از فروشگاهی رونمایی کرد که در آن می‌توانید آواتار Metaverse خود را سفارشی کنید. این شرکت همچنین راه اندازی پروژه واقعیت افزوده خود، Nazare را به تاخیر انداخت. این پروژه قرار بود اولین عینک واقعیت افزوده متا باشد.

علاوه بر این، گزارشی ادعا کرد که محیط‌های دیجیتالی Horizon Worlds باعث می‌شود برخی از کاربران رفتار بدی از خود نشان دهند – به عنوان مثال، در زمینه سوء استفاده جنسی. آیا ما وارد یک داستان Westworld هستیم؟

جولای 2022

گزارش مالی سه ماهه دوم سال 2022 نشان داد که نرخ رشد شرکت بسیار پایین بوده و در واقع سطح درآمد برای اولین بار در تاریخ فیس بوک کاهش یافته است. منتقدان ابراز نگرانی کرده اند که فیس بوک در مسیری مشابه یاهو حرکت می کند. این شرکت سرعت استخدام کارمندان جدید را 30 درصد کاهش داده و اقدام به اخراج تعدادی از کارکنان کرده است.

رسوایی کمبریج آنالیتیکا دوباره ظاهر شد و زاکربرگ و سندبرگ مجبور شدند بار دیگر در مقابل کنگره شهادت دهند. در همین حال، فیس بوک سخت تلاش کرده است تا به TikTok بعدی تبدیل شود و بسیاری از ویژگی های شبکه اجتماعی را تقلید کند.

آیا نام متاورس را شنیده اید؟ نه هنوز.

آگوست 2022

مارک زاکربرگ آواتار دیجیتال خود را به نمایش گذاشت و با تمسخر کاربران مواجه شد. برخی افراد گفته اند که متا میلیاردها دلار سرمایه گذاری کرد تا زاکربرگ بتواند شخصیتی شبیه به سیمز در سال 2000 خلق کند.

در ماه آگوست، Meta Horizon Teams معرفی شد، یک فضای تعاملی برای کمک به شرکت ها برای همکاری. به گفته شرکت، اگر یکی از هدست‌های Quest 2 را دریافت کنید، می‌توانید از راه دور با همکاران صحبت کنید و کارهایی مانند نوشتن مشترک روی تخته سفید انجام دهید. با این حال، مشخص نیست که چرا مردم این سرویس را بر سایر خدمات تماس تصویری ترجیح می دهند.

سپتامبر 2022

متا Lofelt، یک استارتاپ فناوری لمسی را در برلین، آلمان خریداری کرده است. فناوری هپتیک حوزه شبیه سازی لمس مجازی است. متا امیدوار بود که با این سرمایه گذاری بتواند محصولاتی ایجاد کند که حضور در متاورس را برای انسان ملموس کند.

از سوی دیگر اینستاگرام به دلیل سوء استفاده از اطلاعات کودکان در اروپا 400 میلیون دلار جریمه شد. خود این شرکت در گزارشی اعلام کرد که به حقوق مدنی کاربران فلسطینی لطمه می زند و عفو بین الملل این غول فناوری را به مشارکت در نسل کشی روهینگیاها در میانمار متهم کرد.

اکتبر 2022

بالاخره به زمان حال می رسیم. متا با معرفی چند محصول جدید از گزارش مالی جدید خود استقبال کرد. سرانجام Quest Pro معرفی شد و یکی از پیشرفته ترین هدست های VR موجود در بازار بود. البته قیمت 1500 دلاری این محصول باعث شد خیلی ها به فکر خرید این دستگاه نباشند.

در گزارش مالی سه ماهه سوم سال 2022 اشاره شده است که ارزش بازار این شرکت در سال گذشته حدود 700 میلیارد دلار کاهش یافته است. مارک زاکربرگ حدود 100 میلیارد دلار از دارایی شخصی خود را از دست داد. تحلیلگران اکنون انتظار دارند که وضعیت در سه ماهه چهارم سال 2022 بدتر شود.

اکنون، گروه بزرگتری از سهامداران و سرمایه گذاران نگران آینده شرکت هستند و می خواهند از خرج کردن مبالغ هنگفت برای متاورس خودداری کنند. اما مدیر عامل متا همچنان از مردم می خواهد که صبور باشند زیرا به متاورس اعتقاد راسخ دارد. با این حال، اینکه Metaverse که این شرکت و مردم در نظر دارند بالاخره در دسترس و سودآور خواهد بود، سوالی است که بدیهی است به زودی پاسخی برای آن پیدا نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید