به گزارش ایران خودرو و سایپا، این دو شرکت قصد دارند تا پایان هفته جاری 50 هزار خودرو به متقاضیان تحویل دهند.

تامین خودکار

بر اساس اعلام خبرگزاری های داخلی، عرضه خودروهای ثبت نامی در طرح تلفیقی از هفته جاری آغاز می شود. این پیشنهاد شامل چندین هزار وسیله نقلیه فروخته شده در این سیستم است. مدتی است که موعد تحویل این خودروها تعیین شده است و از هفته جاری عرضه به بازار آغاز می شود.

به گزارش ایران خودرو و سایپا، این دو شرکت قصد دارند تا پایان هفته جاری 50 هزار خودرو به متقاضیان تحویل دهند. اقدامی که در صورت وقوع می تواند شرایط بازار را به کلی تغییر دهد. رکورد عرضه خودرو به بازار کشور تاکنون 25000 دستگاه در هفته است. بنابراین خودروسازان داخلی قصد دارند این رکورد را دو برابر کنند.

پیشنهاد خودرو و قیمت بازار، معادله دو طرفه

بازار خودرو در چند ماه گذشته شاهد روندی صعودی بوده و قیمت ها با سرعت بالا به سمت مقرون به صرفه شدن حرکت کرده است. این روند در تعطیلات نوروزی سال 1402 به اوج خود رسید، عدم عرضه خودروهای جدید در بازار باعث شد تا قیمت محصولات موجود به میزان غیرمنتظره ای افزایش یابد. این اتفاق در حالی رخ داد که طی روزهای پایانی اسفند شاهد کاهش نرخ ارز بودیم که باعث شد بازار خودرو برای مدت کوتاهی روند نزولی به خود بگیرد. با این حال، کمبود خودروهای جدید قیمت ها را دوباره افزایش داد.

در طی هفته‌های بعد از تعطیلات، لیست‌های انتظار برای سفارش‌های خرید و عرضه خودرو شروع به ورود به سیستم یکپارچه کردند. این جابجایی نیز در برخی موارد حاشیه ای بود. به عنوان مثال موعد تحویل برخی خودروها به زمستان سال آینده موکول شده است. با این حال، بازار تا حدودی روند نزولی را آغاز کرده است. البته امروز کاهش قیمت خودرو در مقایسه با افزایش چشمگیر قیمت ها در شش ماه گذشته چندان زیاد نیست.

در هفته های آینده مشخص می شود که آیا وعده خودروسازان برای عرضه انبوه این خودرو به بازار محقق شده است یا صرفا یک بازی رسانه ای است. با این حال مشخص نیست عرضه خودرو بر رکود شدید بازار تاثیری خواهد داشت یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید