کلاب هاوس Clubhouse یکی از جذاب ترین شبکه های اجتماعی است که در این ماه ها توجه خیلی ها را به خود جلب کرده است. این شبکه اجتماعی مبتنی بر گفتگوی صوتی بوده و به عنوان یک رسانه اجتماعی جدید، شهرت خوبی برای خود دست و پا کرده است. کلاب هاوس که نام این شبکه اجتماعی است، به نوع خاصی از موزیک ها نیز گفته می شود. به همین خاطر شاید بسیاری از کاربران فضای مجازی با شنیدن عنوان کلاب هاوس، اپلیکیشنی را متصور شدند که در حوزه موسیقی و ترانه فعالیت می کند؛ در صورتی که این طور نبوده و کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی و نوعی پیامرسان صوتی است.

شبکه اجتماعی Clubhouse

شرط فعالیت در کلاب هاوس، عضویت در آن با لینک دعوت می باشد. در مقالات گذشته سایت همیارسوشال به این موضوع به صورت کامل اشاره کردیم و به شما راهکارهای دریافت رایگان لینک عضویت کلاب هاوس را گفتیم. پس از عضویت در این شبکه اجتماعی، بایستی در روم هایی که کاربران مختلف تشکیل داده اند وارد شده و در گفتگوهای صوتی مشارکت کنید. در این بخش با آموزش ساخت روم در کلاب هاوس در خدمت شما عزیزان هستیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه شکل گیری کلاب هاوس

تاریخچه شکل گیری کلاب هاوس

شبکه اجتماعی کلاب هاوس در ماه مارس سال 2020 میلادی در کشور آمریکا تاسیس شد. در واقع این شبکه اجتماعی در ابتدا یک جامعه بسیار کوچک و جمع و جور بود که اعضای بسیار کمی داشت. از آن جایی که ایده تشکیل کلاب هاوس یک ایده نو و خلاقانه بود، سرمایه گذاران و استارتاپ های گوناگون در آن عضو شده و با ایجاد اتاق های گفتگو، به بحث و صحبت راجع به مسائل مختلف پرداختند.

با گذشت مدت زمان کوتاهی، کلاب هاوس در میان سرمایه گذاران و افراد شاخص اقتصادی محبوبیت نسبی خوبی پیدا کرد و همین عامل سبب شد شخصی به نام هورویتس مبلغی بالغ بر 12 میلیون دلار را روی آن سرمایه گذاری کند. با سرمایه گذاری این فرد، تبلیغات کلاب هاوس شکل جدی تری به خود گرفت و حضور افرادی همچون بیل گیتس و ایلان ماسک در آن باعث شد سیل گسترده ای از کاربران به سمت کلاس هاوس هجوم بیاورند. در حقیقت حضور این دو فرد در کنار سلبریتی های دیگر در کلاب هاوس، اصلی ترین عامل رشد این شبکه اجتماعی بود.

در حال حاضر تعداد کاربران کلاب هاوس به بیش از 10 میلیون نفر می رسد و این موضوع نشان از محبوبیت آن در بین کاربران دارد. چرا که این تعداد کاربر تنها در عرض چند ماه ابتدایی فعالیت کلاب هاوس به سمت آن روی آوردند و اصلاً بعید نیست کلاب هاوس به عنوان یک پیامرسان صوتی، جایگاه بسیار ویژه ای را در کنار ابر پیامرسان های دنیا مثل تلگرام و واتساپ کسب نماید. در هر صورت، این شبکه اجتماعی ایده ای جذاب دارد و مخاطبان نیز همواره از ایده های جذاب و هیجان انگیز حمایت می کنند.

 آموزش ایجاد روم در کلاب هاوس

 آموزش ایجاد روم در کلاب هاوس

هنگامی که شما در برنامه کلاب هاوس اقدام به ایجاد یک روم (اتاق گفتگو – Room) می کنید، هر کاربری که عضو این شبکه اجتماعی است می تواند برای عضویت در این روم اقدام کرده و به گفتگوی صوتی شما اضافه شود. قبل از ایجاد روم، بد نیست بدانید دو نوع اتاق گفتگو در کلاب هاوس وجود دارد. اتاق گفتگو سوشال یا اجتماعی (Social) که تمام کاربران امکان ورود به آن را دارند و اتاق گفتگوی بسته (Closed) که کاربران برای عضویت در آن بایستی دعوت نامه شما را دریافت کنند. برای ایجاد یک روم جدید در کلاب هاوس، پروسه زیر را به دقت دنبال کنید.

  1. در قدم اول، وارد صفحه اصلی کلاب هاوس شده و در این صفحه روی گزینه Start a room که در بخش پایینی صفحه وجود دارد کلیک کنید.
  2. با کلیک روی گزینه Start a room، اتاق گفتگوی ساخته شده به صورت پیش فرض روی Open تنظیم می ‌شود. این یعنی هر کاربری می تواند وارد آن شده و از آن استفاده کند. شما در این مرحله می توانید اقدام به تغییر نوع رومی که قصد ایجاد آن را دارید نمایید. بنابراین روی گزینه Social یا Closed ضربه زده و حالتی که مدنظرتان است را انتخاب کنید.
  3. اغلب روم هایی که در کلاب هاوس ایجاد می شود دارای یک موضوع مشخص می باشد. به همین خاطر اگر قصد دارید به اتاق گفتگویتان یک موضوع خاص اختصاص بدهید، در صفحه ای که هستید روی گزینه Add a Topic در گوشه بالا سمت راست، منوی Room creation کلیک کنید.
  4. در قدم بعدی، چنانچه روی گزینه Add a Topic ضربه زده ‌اید بایستی عنوان مورد نظر خود را تایپ کرده و پس از آن روی دکمه Set Topic کلیک کنید.
  5. پس از ایجاد تاپیک و مشخص کردن نوع روم، روی گزینه Let’s go برای اتاق های Open یا Social و گزینه Choose People برای اتاق های Closed کلیک کنید. بدیهی است وقتی روی گزینه Choose people کلیک می کنید، می توانید افرادی که مایل به حضورشان در اتاق گفتگو هستید را به این روم اضافه کنید.

به همین راحتی و تنها در پنج قدم روم جدید در کلاب هاوس ایجاد خواهد شد. اتاق های گفتگو در کلاب هاوس در حال حاضر تا پنج هزار نفر گنجایش دارد و این یعنی شما می توانید تا پنج هزار کاربر را به صورت همزمان در گفتگوی صوتی به چالش بکشید. البته به احتمال زیاد این محدودیت در آینده برداشته شده و محدودیت کاربران در هر روم به تعداد بسیار بالایی افزایش پیدا خواهد کرد.

عضویت در روم های مختلف کلاب هاوس

عضویت در روم های مختلف کلاب هاوس

تاسیس روم جدید در کلاب هاوس یک فرآیند بسیار ساده داشت که در بخش بالایی به آن اشاره کردیم. برای خیلی از کاربران این سوال مطرح است که بعد از ساخت روم کلاب هاوس، چه کارهایی باید انجام دهیم تا از حضور و فعالیت در این شبکه اجتماعی و این اتاق های گفتگو نهایت لذت را ببریم؟ در جواب این سوال می توان گفت کلاب هاوس بستری است که گروه های زیادی از اقشار گوناگون جامعه در آن حضور دارند. از ورزشکاران و هنرمندان گرفته تا سیاسیون و شاعران و … . این یعنی گستردگی طیف کاربران در این شبکه اجتماعی بسیار بالاست و شما به راحتی می توانید در اتاق های گفتگویی که فکر می کنید به آن ها علاقه مند هستید حضور پیدا کرده و هم از صحبت با دیگر کاربران لذت ببرید، هم در گفتگو با آن ها اطلاعات خود را افزایش دهید.

بنابراین برای بهره مندی حداکثری از شبکه اجتماعی کلاب هاوس، در آن فعال باشید و با حضور در روم های مختلف از هم صحبتی با اقشار گوناگون لذت ببرید. بسیاری از سلبریتی ها و افراد مشهور و تاثیرگذار جامعه از کلاب هاوس به عنوان یک تریبون آزاد استفاده کرده و چون گفتگوها در آن ضبط نمی شود، حرف های جنجالی و جذاب زیادی را با کاربران به اشتراک می گذارند. در واقع تجربه کلاب هاوس یک تجربه جدید است که به شما کمک می کند با جنبه های بیشتری از زندگی و عقاید کاربران در جامعه آشنا شوید.

پروفایل کاربری کلاب هاوس

شما در Clubhouse می توانید برای بیشتر دیده شدن نمایه تان اطلاعات شخصی خود را به آن اضافه کنید. به طوری که هر پروفایل کاربری در کلاب هاوس می تواند یک عکس پروفایل، یک نام (حداکثر 25 کاراکتر) و یک توضیح کوتاه (حداکثر 150 کاراکتر) راجع به خود منتشر کند. این اطلاعات توسط کاربران دیگر نیز قابل مشاهده بوده و یک آیتم تاثیرگذار در افزایش دنبال کنندگان کلاب هاوس شما می باشد. همچنین افرادی که با آن ها در یک اتاق گفتگو حضور دارید، برای شناخت شما از عکس پروفایل و نام کاربری تان استفاده می کنند. پس در انتخاب آن دقت نمایید.

درجه بندی کاربران در روم کلاب هاوس

ساز و کار روم های کلاب هاوس به این شکل است که تمام کاربران از درجات کاربری خاصی برخوردار بوده و با توجه به مقام خود می توانند در روم فعالیت کنند. به طور کلی سه سطح کاربری که شامل مدیر اصلی روم، سخنگویان و شنوندگان می شوند در اتاق های گفتگوی کلاب هاوس حضور داشته و فعالیت می کنند. در این بخش به معرفی این سه مقام در اتاق های گفتگوی صوتی کلاب هاوس پرداخته ایم.

مدیر اصلی روم

طبیعی است هر اتاق گفتگو در ابتدا توسط یک شخص ایجاد شده و در واقع فردی که اتاق گفتگو را ایجاد کرده به عنوان مدیر اصلی آن شناخته می شود. این کاربر می تواند افراد دیگر را به روم دعوت کرده و میکروفون را برای کاربر حاضر در اتاق گفتگو فعال یا غیرفعال کند. با استفاده از این ابزار، جلسات و گفتگوها به راحتی قابل کنترل بوده و دیگر صحبت ها با هم قاطی نمی شود.

سخنگویان

همان طور که از اسم این گروه مشخص است، سخنگویان کسانی هستند که پس از تایید مدیر اصلی روم اجازه صحبت کردن در مورد موضوع مشخص شده را پیدا کرده و به نوعی پشت تریبون ایستاده اند. هنگامی که فردی در مقام سخنگو در روم حضور دارد، میکروفون وی فعال بوده و هر لحظه می تواند صدای خود را به گوش شنوندگان برساند. افرادی که در اتاق گفتگو حاضر بوده و قصد صحبت کردن دارند، بایستی با کلیک روی دکمه مخصوص دست خود را بالا برده و از مدیر درخواست فعالسازی میکروفون را نمایند. در روم های بسیار بزرگ که چندین هزار کاربر در آن عضو هستند، ابزار فعال و غیرفعالسازی میکروفون به عنوان یک ابزار بسیار کاربردی عمل کرده و از ایجاد بی نظمی در حین گفتگو جلوگیری می کند.

شنوندگان

شنوندگان اتاق گفتگو همان کسانی هستند که وارد روم شده اما میکروفون فعال نداشته و صرفاً به حرف های سخنرانان گوش می دهند. از بین شنوندگان اتاق های گفتگو، کسانی هستند که تمایل به صحبت کردن در روم دارند. این افراد پس از فعالسازی میکروفون تبدیل به سخنگو شده و دیگر شنونده نیستند.

امیدواریم این مقاله موردتوجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. برای آشنایی بیشتر با شبکه اجتماعی کلاب هاوس، مقالات دیگر همیارسوشال را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید