وقتی رئیستان از شما می خواهد در کاری به همکارانتان کمک کنید یا مسئولیت تیم دیگری را بر عهده بگیرید، نه گفتن سخت است.

یکی از چیزهایی که در طول زندگی حرفه‌ای‌مان و به‌ویژه در ابتدای کار با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، گفتن کلمه کلیدی «نه» است. زیرا ما مغز خود را طوری تربیت کرده ایم که به همه چیز «بله» بگوید. اکثر ما بر این عقیده هستیم که هر چه بیشتر کار کنیم، پیشرفت شغلی ما بیشتر می شود. من بیشتر تحسین می‌کنم، حقوق بیشتری دریافت می‌کنم و سریع‌تر ترفیع می‌گیرم. اینها چیزهایی است که ما به خودمان می گوییم، اما متأسفانه در بیشتر مواقع محقق نمی شود.

وقتی رئیستان از شما می‌خواهد که به تیم یا همکارانتان کمک کنید تا کاری را انجام دهند، ابتکار جدیدی را رهبری کنید یا مسئولیت تیم دیگری را بر عهده بگیرید، نه گفتن سخت است. می توانید بگویید مطلقا نه؟ یا با اکراه بله می گویید و پنهانی آرزو می کنید که نه بگویید؟

چگونه به کار بیشتر نه می گویید؟

در اینجا نحوه نه گفتن در زمانی که رئیستان از شما می خواهد کارهای بیشتری انجام دهید، آمده است.

1- لیست پروژه های فعلی خود را بررسی کنید

ابتدا لیست کارهای فعلی خود را با مدیر خود بررسی کنید. طبق آماری که اخیرا توسط. چیزی که باید مراقب آن بود این است: سازمان ها همیشه به ارزیابی مجدد اولویت های خود، توزیع مجدد وظایف و حذف برخی از پروژه ها ادامه می دهند. بررسی لیست کارهایتان فرصت مهمی است تا با مدیر خود درباره پروژه ای که روی آن کار می کنید دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که واقعاً روی پروژه هایی کار می کنید که هنوز برای موفقیت شرکت مهم هستند.

مدیران شما “انسان” هستند. آنها می توانند وظیفه ای را که به شما داده اند، اهمیت آن و میزان مشارکت هر یک از اعضای تیم در وظایف و پروژه های محول شده فراموش کنند. قبل از اینکه رئیستان شغل جدیدی به شما بدهد، شغل فعلی خود را با او مرور کنید. یادداشت های مدیرتان ممکن است شما را شگفت زده کند! ممکن است به شما در اولویت بندی مجدد وظایف کمک کند. آنها ممکن است توضیح دهند که این شغل جدید چگونه با چیزی که در حال حاضر روی آن کار می کنید مرتبط است، یا حتی نظر خود را در مورد عدم دادن آن شغل خاص پس از دیدن مشاغل مختلفی که روی آن کار می کردید تغییر دهند.

2- اگر گفتید «بله» به چیز دیگری «نه» بگویید

اگر به شغلی که گرفتید بله گفتید، ببینید آیا می توانید به یکی از مشاغل فعلی نه بگویید یا خیر. ممکن است برخی از مدیران با توقف کار فعلی موافقت نکنند. به عنوان مثال، ممکن است به مدیر خود بگویید: «می‌دانم که می‌خواهی این مسئولیت جدید را الان به عهده بگیرم؛ چطور می‌توانی خبرنامه‌ای را که در این فصل شروع کرده‌ایم متوقف کنی و آن را برای فصل بعد دوباره ارزیابی کنی؟» برای فصل بعد؟

کاملاً قابل درک است که ما در مورد امنیت شغلی خود احساس نگرانی می کنیم، به خصوص در این شرایط اقتصادی. با این حال، توانایی ارائه کار “کیفیتی” که بر موفقیت سازمان تاثیر می گذارد بسیار مهمتر از “کمیت” کاری است که ارائه می دهیم.

فراموش نکنید که هر چقدر هم که انجام دهید، تاثیر شما بر هر پروژه ای ممکن است به حداقل برسد یا نادیده گرفته شود. انجام بیشتر لزوماً امنیت شغلی شما را افزایش نمی دهد. ناتوانی در ایجاد تأثیر مورد انتظار سازمان بر روی پروژه های مختلفی که دریافت می کنید ممکن است تأثیر منفی بر موقعیت شما داشته باشد.

3- این فرصت را به دیگری بدهید

در نهایت، فرصت تجاری جدید را به شخص دیگری بسپارید. برای مثال، ممکن است یک فرصت شگفت انگیز به شما پیشنهاد شود، اما در حال حاضر مشغول انجام کارهای بزرگ دیگر هستید. با پذیرش این سرمایه گذاری جدید، با توجه به میزان کار فعلی خود، ممکن است نتوانید تأثیر چشمگیری را که به دنبال آن هستید، ایجاد کنید. پس خودتان فکر کنید کدام یک از همکارانتان به دنبال چنین فرصتی هستند؟ ممکن است به یاد داشته باشید که یکی از همکاران به شما گفته است که به دنبال فرصتی برای انجام کارهای بزرگ هستند یا اینکه می خواهند کار معنادارتری داشته باشند. با مدیر خود هماهنگ کنید و این فرصت را به شخص دیگری محول کنید.

البته فراموش نکنید که بدون اطلاع و رضایت او کاری به او ندهید. احساس اجبار به انجام کاری که داوطلبانه انتخاب نکرده اید یکی از بدترین احساسات است و می تواند باعث ایجاد احساس خشم شود. اطمینان حاصل کنید که از علایق حرفه ای آن شخص و اینکه چگونه تلاش می کند خود را ارتقاء دهد آگاه هستید. ممکن است در موقعیتی باشید که فرصتی را که دارید به آنها بدهید.

“نه” گفتن به رئیس هرگز آسان نیست، اما وقتی به طور مداوم به همه چیز “بله” می گویید، چه متوجه شوید یا نه، به آرامی به پروژه ها و وظایف فعلی خود “نه” می گویید. “نه” گفتن به اندازه “بله” گفتن مهم است. نه گفتن یک مهارت مهم برای یادگیری است تا بتوانید مسیر شغلی خود را به درستی مدیریت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید