افزایش سرمایه گذاری غیرمنطقی در صنعت فناوری در سال 2022 صدها میلیارد دلار ضرر برای غول های فناوری و سایر شرکت های فناوری دره سیلیکون ایجاد کرده است.

سیلیکون ولی

اپیدمی کرونا بیشتر جمعیت جهان را به خرید آنلاین، ارتباط آنلاین، استفاده از آموزش آنلاین مجازی و استفاده از دستگاه های دیجیتال برای بهره مندی از آن واداشته است. این وضعیت در اوایل سال 2022 در سراسر جهان ادامه یافت، اما با گذشت زمان شرایط تغییر کرد و غول های فناوری با شرایط سختی مواجه شدند.

رهبران راهنمای دنیای فناوری مانند مارک زاکربرگ آنها به تداوم روزهای خوب بسیار خوشبین بودند و سعی در جذب سرمایه در حوزه تجارت الکترونیک و فعالیت های آنلاین داشتند، اما پس از عقب نشینی کرونا، تقاضا برای کالاها و خدمات دیجیتال کاهش یافت. این رویداد ناگوار باعث صدمات مالی میلیاردها دلاری به صنعت فناوری، هزاران اخراج سیلیکون ولی و شکست تقریباً در فناوری‌های پرهزینه مانند متاورس شد.

در اولین روز کاری سال 2022، سیب این شرکت رکوردها را شکست و اولین شرکت سهامی عام با ارزش بازار 3 تریلیون دلار شد. گوگل و مایکروسافت نیز با فاصله کمی از اپل در ردیف بعدی قرار گرفتند. اگرچه 3 تریلیون عدد بسیار بالایی است، اما سرفصل هایی منتشر شده است که پیش بینی می کند تا چه مدت ارزش بازار اپل و سایر رقبای آن به 5 تریلیون دلار برسد.

سال 2022 شروع خوبی برای شرکت های فناوری بود، اما شرایط به تدریج تغییر کرد و در ماه های پایانی سال ورق برگشت. در واقع، روزهای اوج کرونا به پایان رسیده است (البته مدتی است که چین دوباره با کرونا دست و پنجه نرم می کند) و مردم به زندگی عادی خود بازگشته اند.

سرنوشت بد برای سیلیکون ولی در پایان سال 2022

سال 2022 پایان خوشی برای شرکت های فناوری نبود و عوامل متعددی باعث شد این شرکت ها که در ابتدای سال وضعیت بسیار خوبی داشتند، زیان های هنگفتی را متحمل شوند. تقاضای بالای دوران اپیدمی برای محصولات و خدمات شرکت های فناوری به تدریج در طول زمان کاهش یافته است.

عواملی مانند نرخ بهره بالا، نرخ بهره پایین و ترس از کاهش دائمی تولید ناخالص داخلی باعث نگرانی و نگرانی مصرف کنندگان در مورد هزینه های تبلیغاتی شده است. در واقع تبلیغات یکی از اصلی ترین فعالیت های تجاری شرکت های مطرح فناوری است.

ضررهای مالی غول های فناوری در سال گذشته در دهه گذشته بی سابقه بوده است. ده‌ها هزار کارمند رده پایین شرکت‌های فناوری شغل خود را از دست داده‌اند، حتی غول‌های فناوری مانند آمازون و Amazon.com. متا (فیسبوک سابق) تعدادی از کارمندان خود را اخراج می کند. کوچک سازی شرکت های فناوری سطح پایین مانند Lyft (فعال در حمل و نقل)، Poletan (تولید کننده تجهیزات ورزشی) و Stripe (فعال در فین تک) حتی بدتر بود.

کارمندان سیلیکون ولی
بسیاری از کارمندان شرکت های فناوری دره سیلیکون به دلیل خسارات مالی هنگفت این شرکت ها اخراج شده اند.

منطقه ارز دیجیتال سال گذشته ضربه سختی خورد. ورشکستگی فاجعه بار صرافی ارزهای دیجیتال FTX و سقوط شهرت سام بنکمن فرید، مدیر عامل این صرافی و دستگیری وی یکی از بارزترین شکست‌ها در این زمینه بود.

ورشکستگی FTX

درجه سانتیگراد، یک شرکت فعال در زمینه وام دهی با ارز دیجیتال وی در سال 2022 نیز ورشکست شد.سرمایه گذاران این شرکت نیز قربانی حرص و طمع آنها برای کسب سود بیشتر شدند و پول زیادی از دست دادند. حتی ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و توییتر که در ابتدای سال 2022 ثروتمندترین فرد جهان بود، در یک سال 200 میلیارد دلار ضرر کرد و رکوردی بی سابقه را به نام خود ثبت کرد!

دارایی خالص ماسک در پایان سال 2021 از 300 میلیارد دلار فراتر رفت، اما زیان مالی تاریخی او در سال 2022 نام او را در رتبه دوم فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار داد. سایر میلیاردرهای مشهور دنیای فناوری سال 2022 را با خسارات مالی هنگفت پشت سر گذاشتند.

الون ماسک

در سال 2022 شکست ناپذیری دنیای تکنولوژی زیر سوال رفته است. سازمانی قلب تکنولوژی آمریکا سال‌ها می‌توانستند آینده را پیش‌بینی کنند و رویاپردازی کنند، اما شرایط در سال 2022 به گونه‌ای است که حتی برجسته‌ترین چهره‌های سیلیکون ولی اذعان می‌کنند که نمی‌توان حتی دو سال آینده را پیش‌بینی کرد.

مارک زاکربرگ، بنیانگذار متا او در یادداشتی در نوامبر 2022 از اخراج 11 کارمند خود خبر داد و اعتراف کرد که اوضاع آنطور که او انتظار داشت پیش نرفت. او تنها چهره برجسته در دنیای فناوری نیست که بسیار سردرگم است.

آغاز شیوع این بیماری همه گیر اگرچه خسارات اقتصادی شدیدی به همراه داشت، اما مردم را مجبور به قرنطینه در منازل و لزوم استفاده از دستگاه ها و تجهیزات کرد. خدمات دیجیتال خلق كردن ارتباط آنلاین، باعث رشد صنعت فناوری شد. در آن زمان، تعداد کاربران فیس بوک (اکنون متا) دو برابر شد و استقبال مردم از ارتباطات مجازی، مارک زاکربرگ را وسوسه کرد تا برای توسعه نسل بعدی اینترنت که او آن را متاورس نامیده است، سرمایه گذاری کند. آمازون همچنین برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد برای خرید آنلاین، کارمندان زیادی را استخدام کرده و تعداد مراکز اجرای خود را دو برابر کرده است.

مارک زاکربرگ

در سال گذشته، زاکربرگ به حرکت سریع افراد آنلاین و همچنین رشد شگفت‌انگیز آن اشاره کرده است تجارت الکترونیک و افزایش درآمد او به دلیل بیماری همه گیر است. وی در این یادداشت گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها، شتاب حرکت مردم به سمت فعالیت‌های آنلاین دائمی بوده و این وضعیت حتی پس از پایان همه‌گیری ادامه خواهد داشت. بنابراین، من می خواهم سرمایه گذاری رو به رشدی در این زمینه داشته باشم. اما متاسفانه همانطور که گفتیم وضعیت بازار در طول زمان تغییر کرده است.

به گفته آنجلا لی، استاد سرمایه گذاری مخاطره آمیز در دانشکده بازرگانی کلمبیا، مردم نمی توانند آینده را به درستی پیش بینی کنند و فکر می کنند که وضعیت همیشه یکسان خواهد بود، اما در واقع اپیدمی یک رویداد غیرقابل پیش بینی است و هیچ کس از آینده خبر ندارد.

رویاپردازان سیلیکون ولی یکی پس از دیگری اشتباهات خود را پذیرفته اند. آنها اعتراف کردند که نباید سرمایه‌گذاری شرکت‌هایشان را به این سرعت افزایش دهند و نسبت به رشد تقاضا برای کالاها و خدمات دیجیتال در طول همه‌گیری خوش‌بین بودند.

پاتریک کولیسون، مدیرعامل استرایپ، که سال گذشته تصمیم گرفت 14 درصد از نیروی کار خود را کاهش دهد، در یادداشتی به کارمندان درباره رشد اولیه گفت. کسب و کار آنلاین و اقتصاد اینترنتی در سال‌های 2022 و 2023، دیدگاه بسیار خوش‌بینانه‌ای داشتند و احتمالات مربوط به کندی رشد بازار و تأثیرات احتمالی این رویداد را دست کم گرفتند.

به طور کلی، سیلیکون ولی نسبت به سایر صنایع و مناطق حساس تر به افزایش نرخ بهره است. زیرا بسیاری از شرکت‌های فناوری برای دریافت بودجه مورد نیاز برای کار روی پروژه‌های جاه‌طلبانه خود حتی قبل از اینکه سودآور شوند، به دسترسی آسان به سرمایه متکی هستند.

بانک مرکزی آمریکا در سال 2022 برای کنترل تورم، بهره را هفت برابر افزایش داد. شاخص نزدک شرکت های فناوری از ابتدای سال 2022 تا دسامبر بیش از 30 درصد کاهش یافت. در حالی که در سال 2020 شاهد رشد بیش از 40 درصدی این شاخص بودیم، در سال 2021 بیش از 20 درصد رشد داشت.

این کاهش بسیار بزرگتر از بخش فناوری S&P 500 (شاخصی از 500 سهام بزرگ در بورس نیویورک و نزدک) بود که در مدت مشابه 19 درصد کاهش یافت. ارزش بازار اپل اکنون کمی بیش از 2 تریلیون دلار است. گزارش شده است که میزان سهام آمازون در آخرین روز سال 2022 تا 50 درصد کاهش یافته است.

سهام متا حتی بیشتر از این کاهش یافته است و شرکت در سال گذشته دو سوم ارزش خود را از دست داده است. Metamarket در سال 2021 به 1 تریلیون دلار رسید. اکنون توسط شرکت هایی مانند Home Depot، خرده فروش ایالات متحده، کمتر از ارزش گذاری شده است.

بر اساس داده های منتشر شده توسط شرکت تحلیلی CB Insights، در سه ماهه سوم سال 2022، سرمایه سرمایه گذاری جهانی به کمترین میزان خود در 9 فصل گذشته به میزان 74.5 میلیارد دلار رسیده است. این کاهش شدید سرمایه گذاری در یک دهه (معادل 34 درصد) بزرگترین کاهش سرمایه گذاری در دهه گذشته بوده و 58 درصد کمتر از بزرگترین سرمایه گذاری انجام شده در سه ماهه آخر سال 2021 بوده است.

در حالی که نرخ تک‌شاخ شدن استارت‌آپ‌ها (شرکت‌هایی با ارزش ۱ میلیارد دلار یا بیشتر) در حال کاهش است، این نشانه دیگری از یک بحران اقتصادی فاجعه‌بار در سیلیکون ولی در سال ۲۰۲۲ است. در سال ۲۰۲۱، به‌طور میانگین، بیش از دو شرکت تبدیل به دو تک‌شاخ در هر روز می‌شوند. اما این میزان در سه ماهه سوم سال 2022 به کمتر از یک تکشاخ در روز رسید. طبق آخرین تحلیل منتشر شده، این آمار کمترین آمار ثبت شده از فصل اول سال 2020 است.

ممکن است کاهش هزینه ها برای شرکت های فناوری دشوار باشد، اما به طور کلی این رویکرد اجباری ممکن است راه حل خوبی برای صنعت فناوری باشد. بسیاری از کارشناسان فناوری مدت‌هاست گفته‌اند که این نوع اصلاحات می‌تواند بسیاری از شرکت‌ها را از صنعت فناوری حذف کند و تنها شرکت‌هایی قادر به رشد و توسعه مالی هستند که در این شرایط بقا داشته باشند.

افتادن یا درس گرفتن از اشتباهات

اگرچه اواخر سال 2022 عناوینی مانند “پایان نزدیک است” و “بهشت به زمین آمده است” بود، اما این بیشتر شبیه بازگشت به حالت عادی اقتصاد صنعت فناوری در سال های گذشته است.

به گفته لی، نمودارهای مربوط به وضعیت سرمایه گذاری خطرپذیر (از نمودارهایی که تعداد شرکت هایی با ارزش بیش از 100 میلیون دلار را نشان می دهد تا نمودارهای مربوط به تعداد IPO) در سال های 2020 و 2021 زمانی که نرخ های بهره پایین بودند، صعودی بودند. ، اما اکنون شبیه به آنچه در سال 2019 اتفاق افتاد به نظر می رسد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که وضعیت فعلی صنعت فناوری نه تنها حالتی است که می‌توان آن را سقوط و نابودی تلقی کرد، بلکه باعث شد سران غول‌های فناوری به خود بیایند. آنها اکنون به خوبی می دانند که سرمایه گذاری غیرمنطقی فزاینده در ارائه تجارت الکترونیک و خدمات ارتباطی آنلاین و دستگاه های دیجیتال مورد نیاز برای استفاده از این خدمات یک اشتباه بزرگ بود.

رهبران سیلیکون احتمالاً این واقعیت را می پذیرند و از این پس در سرمایه گذاری های خود محاسبات بیشتری خواهند کرد تا آینده بهتری برای صنعت فناوری ایجاد کنند و افراد کمتری به دلیل اشتباهات مدیریتی بیکار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید