چه یک نوازنده تازه وارد باشید یا یک نوازنده باتجربه، زمانی فرا می رسد که باید تصمیم بگیرید چه نوع گیتاری را می خواهید بخرید. اولین تصمیم این است که آیا گیتار آکوستیک می خواهید یا گیتار الکتریک . هنگامی که این تصمیم را گرفتید، قدم بعدی شما این است که به این فکر کنید که آیا یک گیتار جدید می‌خواهید یا قصد خرید گیتار دست دوم دارید.این نکته را در نظر داشته باشید که خرید دست دوم تقریباً همیشه ارزان‌تر از خرید نو است. یعنی اگر می‌دانید به دنبال چه چیزی باشید و از چه چیزی اجتناب کنید، خرید گیتار برای شما آسان تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام فروشگاه موسیقی بتهوون، شاید در نگاه اول این پروسه کمی پیچیده به نظر می‌آید ولی در این متن به صورت مفصل به این بحث خواهیم پرداخت تا هنرجویان عزیز انتخاب‌های مناسب‌تری در روند آموزشی خود داشته باشند.

گیتار دسته دو _ فروشگاه موسیقی بتهوون

نکات زیر برای خرید گیتار دست دوم توسط فروشگاه موسیقی بتهوون گردآوری شده است :

ساخت و مدل گیتار را بپرسید.

به این ترتیب می توانید در مورد آن تحقیق کنید و نظر دیگران را در مورد گیتاری که می خواهید بخرید جویا شوید. همچنین می توانید دریابید که آیا قیمت درخواستی منصفانه است یا خیر. اگر کمی در مورد نوع گیتار فروخته شده اطلاعات داشته باشید، خرید گیتار دست دوم بسیار ساده تر است.

در مورد سن و وضعیت گیتار بپرسید.

از فروشنده بپرسید که چه مدت گیتار را در اختیار دارد و چه تعمیرات یا تعمیراتی داشته است. اگر فروشنده با شما صادق باشد، که باید صادق باشد، همچنین در مورد هر گونه مشکل یا خط و خش یا هر چیزی که ممکن است در آینده نیاز به رسیدگی داشته باشد به شما اطلاع خواهد داد.

در صورت امکان گیتار را شخصاً تست کنید.

قبلاً تنها مکان هایی برای خرید گیتارهای مستعمل از فروشگاه های موسیقی، بازارهای کوچک یا دست دوستانی بود که به دنبال پول نقد سریع بودند. امروزه ما اینترنت را نیز داریم. در حالی که اکثر گیتارهایی که در یک فروشگاه موسیقی معتبر پیدا می‌کنید توسط تیم تعمیرات داخلی فروشگاه بررسی شده‌اند و با قیمت منصفانه به فروش می‌رسند، این امر همیشه در مورد سازهای غیرقابل مشاهده صدق نمی‌کند. در صورت امکان، قبل از خرید گیتار، شخصاً برای بررسی آن مراجعه کنید.

گیتار را بررسی کنید.

گیتار چگونه به نظر می رسد؟ به نظر می رسد مراقبت شده است؟ آیا آن ظاهر کمی بازی شده را دارد اما هنوز در وضعیت خوبی است؟ گیتار اغلب کمی فرسوده می شود و اگر فقط در مورد خراش ها و خراش های کوچک صحبت می کنیم، احتمالا ساز درست می شود. اگر از گیتار به خوبی مراقبت شده باشد، کاملا مشخص است.

نواختن گیتار را امتحان کنید.

نواختن ساز را امتحان کنید. اگر سیم ها را خم می کنید، آنها را خم کنید و صدا را بررسی کنید. کل طیف صداهایی را که معمولاً روی گیتار می‌سازید را تست کنید. به همه فرت ها توجه کنید، نه فقط آنهایی که می نوازید. به مواردی که در انتهای سوراخ صدا در تخته فرت قرار دارند توجه ویژه ای داشته باشید. سعی کنید رشته ها را نادیده بگیرید. نواختن تمام فرت ها را از سیم بالا به پایین شروع کنید و به صدای زنگ یا جغجغه سیم ها گوش دهید. اگر صدایی شنیدید، بررسی کنید که رشته‌ای با سیم‌پیچ‌های شکسته در حال لرزش است. اگر سیمی با سیم‌پیچ‌های شکسته نباشد، آن یک فرت (خطوط فلزی که از گردن گیتار عبور می‌کنند) است که به درستی تنظیم نشده است. همچنین می تواند یک پل نامناسب تنظیم شده باشد که در انتهای پایین گیتار قرار دارد.

گیتار دسته دو _ فروشگاه موسیقی بتهوون

مطمئن شوید که با گیتار احساس راحتی می کنید.

گیتارها از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند و در اعماق و عرض گردن متفاوت هستند. شما می خواهید گیتار را به درستی نگه دارید تا هر بازو و دست بتواند حرکات مورد نیاز را به درستی و راحت انجام دهد. مطمئن شوید که گیتار برای شما “مناسب” است. هنگام آزمایش، مراقب علائم خستگی دست و فشار انگشت باشید. برخی از تخته‌ها ممکن است برای دست شما بیش از حد گشاد باشند، که به کشش اضافی نیاز دارد که می‌تواند منجر به التهاب تاندون شود.

مقابله با ترک ها.

هر گونه خراش، ترک و تراشه که از گیتار در هر مکانی خارج می شود را بررسی کنید. ترک‌های کوچک مشکلی ندارند، اما مراقب ترک‌هایی باشید که از انتها به سمت چوب می‌روند. ترک عمیق در پایان می تواند نشانه ای از جدا شدن درزها در بدنه باشد، خواه یک ساز جامد، نیمه توخالی یا توخالی باشد. آسیب های ساختاری می تواند یک تعمیر گران قیمت باشد.

زنگ زدگی را چک کنید.

زنگ زدگی را بررسی کنید، نه آنقدر روی سیم‌ها و میله‌های فرت که به راحتی می‌توان آن‌ها را برطرف کرد، بلکه روی سخت‌افزاری که سیم‌ها و پیکاپ‌ها را نگه می‌دارد، بررسی کنید. در صورت وجود زنگ زدگی در این مکان ها در خرید خود تجدید نظر کنید.

اکشن گیتار را بررسی کنید.

“اکشن” گیتار به نزدیک بودن سیم ها به فرت بورد اشاره دارد، از سر گیتار تا پل. اکشن بالاتر باعث می‌شود نواختن گیتار سخت‌تر شود، در حالی که یک اکشن پایین‌تر که معمولاً برای دست‌ها آسان‌تر است، ممکن است به اندازه کافی گوشتی به نظر نرسد. یک گیتار با اکشن خوب یک شکاف ثابت خوب بین سیم‌ها و فرت‌بورد خواهد داشت. اگر عملکرد گیتار بد است، می توانید آن را در فروشگاه موسیقی خود تنظیم کنید.

گیتار دسته دو _ فروشگاه موسیقی بتهوون

فرت بورد را بررسی کنید.

فرتها را با دقت بررسی کنید. فرورفتگی ها یا فرورفتگی های ناشی از سایش رشته ها ممکن است هزینه زیادی برای تعمیر یا جایگزینی داشته باشند. اگر گردن از اولین تا آخرین فرک ثابت به نظر می رسد و میله خرپا امکان تنظیم را فراهم می کند، این نشانه خوبی است. اگر به گردن گیتار نگاه کنید و یک مسیر ترن هوایی را ببینید، اصلاح آن به کار زیادی نیاز دارد. حداقل، خم شدن بیش از حد به جلو یا عقب به این معنی است که میله خرپایی تنظیم نشده است، اما ممکن است باعث کنده شدن یا شکستن میله خرپا نیز شود. تعویض میله خرپا شکسته یک عملیات بزرگ است.

سر دسته را بررسی کنید.

همیشه سر استوک گیتار که گیره های کوک در آن قرار دارند را به طور کامل بررسی کنید. در صورت افتادن گیتار یا ضربه زدن به این ناحیه، ناحیه ای که هدستاک به گردن منتقل می شود، آسیب پذیر است. به دنبال چین و چروک یا برجستگی روی سر و اطراف آن باشید که نشانه‌هایی از تعمیر سر استوک است.

تست های گردن.

گردن گیتار نقش اساسی در حفظ تنش مورد نیاز برای سیم‌های گیتار برای پخش صداها دارد. اولین قدم در بررسی گردن، بازرسی بصری آن است. هد استوک را در حالی که بدنه گیتار از خود دور است، جلوی چشمان خود قرار دهید و به پایین گردن نگاه کنید. گردن گیتار باید تقریباً صاف باشد، اگرچه کمی خمی قابل قبول است. مفصل گردن که به بدنه گیتار متصل می شود باید هم سطح باشد. شواهدی از آسیب‌دیدگی گردن گیتار را می‌توان در قسمت‌های دیگر گیتار به‌ویژه در زین و بریج مشاهده کرد.

هزینه خرید گیتار از فروشگاه موسیقی بتهوون

بسیاری از گیتارهای مستعمل نیاز به تعمیر یا نصب دارند. خرید گیتاری که نیاز به کمی کار دارد، لزوما چیز بدی نیست. پس از بررسی کامل یک گیتار مستعمل، ممکن است بخواهید برای هر گونه هزینه تعمیر پیش‌بینی‌شده تخمینی را نیز از یک متخصص تعمیرات واجد شرایط دریافت کنید. اگرچه مطمئناً عامل مهمی در خرید یک گیتار دست دوم است، اما اجازه ندهید «ارزان» شما را اغوا کند. ارزان بودن نباید عامل تعیین کننده باشد.

جهت دریافت مشاوره خرید و مشاهده قیمت‌ها می‌توانید به وب‌سایت www.beethovenmshop.com مراجعه کرده و با کارشناسان فروشگاه موسیقی بتهوون در ارتباط باشید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید