12 راهکار موثر نگهداری باتری در فصل سرما

احتمالا برای شماهم اتفاق افتاده است که در یک روز سرد زمستانی قصد استارت زدن خودرو را داشته باشید و با چرخاندن کلید برق پشت آمپر خودرو بیاید ولی خودرو استارت نخورد و صدای تق تق بدهد، در این شرایط اولین چیزی به ذهنتان خطور می‌کند خراب شدن باتری خودرو می‌باشد و در بسیاری از مواقع حدستان در این مورد درست است، چرا که هوای سرد زمستانی روند تخریب و فرسوده شدن باتری را سرعت می‌بخشد.
هوای سرد باعث کند شدن واکنش‌های شیمیایی باتری ماشین می‌شود در نتیجه باتری نمی‌تواند انرژی مورد نیاز برای روشن شدن خودرو را تامین کند، به همین دلیل نگهداری از باتری در هوای سرد بسیار اهمیت دارد، در این مقاله قصد داریم نکات مهم نگهداری باتری در فصل زمستان را به شما آموزش دهیم پس تا انتها همراه ما باشید.

به نقل از کیان باتری و امداد باتری مشهد: راهکارهایی که موجب افزایش طول عمر و آسیب نرسیدن به باتری در هوای سرد می‌باشد را شرح می‌دهیم:

 1. استفاده از چادر مخملی و گرم برای خودرو
 2. استفاده از شارژر باتری
 3. جدا کردن اتصال منفی
 4. شارژ کردن باتری اتوموبیل خود در فصل سرما
 5. استفاده از پوشش برای باتری
 6. درست استارت زدن خودرو در هوای سرد
 7. تمیز نگه داشتن باتری در هوای سرد
 8. پارک صحیح خودرو درپارکینگ
 9. بررسی باتری قبل از شروع زمستان
 10. مسافرت های کوتاه ممنوع
 11. انتخاب باتری مناسب برای خودرو
 12. نگهداری اصولی از باتری ماشین
  در ادامه مقاله به توضیح هر یک از موارد بالا خواهیم پرداخت

1. استفاده از چادر مخملی و گرم برای خودرو در زمستان

چادر مخملی برای گرم ماندن باتری در سرما

اگر ماشین خود را بیرون از پارکینگ پارک می‌کنید و یا پارکینگ شما در داخل آپارتمان در قسمتی بادخیر و سرد قرار دارد، توصیه می‌شود برای خودرو خود چادر مخملی تهیه کنید و روی آن بکشید تا در زمستان باتری و بقیه متعلقات داخل کاپوت ماشین گرم بمانند.

2. استفاده از شارژر باتری

شارژر باتری برای شارژ باتری در زمستان

حتما برای مراقبت از باتری ماشین خود در فصل سرما یک شارژر باتری که قیمت آن از 500 تا 1 میلیون تومان می‌باشد، تهیه کنید تا در هر زمانی که باتری خودرو شما به مشکل خودرو بتوانید آن را شارژ کنید و به مسیر خود ادامه دهید، لطفا توجه داشته باشید اگر باتری خودرو شما فرسوده شده است از شارژ کردن مجدد آن خودداری نمائید و نسبت به تعویض باتری اقدام کنید.

3. جدا کردن اتصال منفی باتری

جداسازی اتصال منفی باتری در هوای سرد

فرقی نمی‌کند در زمستان باشید یا تابستان، از این مورد می‌توانید برای مواقعی که قصد دارید به مسافرت خارجی بروید یا بیشتر از دو هفته از باتری خودرو خود استفاده نکنید، میتوانید بهره ببرید.
در فصل زمستان نیز با جدا کردن قطب منفی باتری می‌توانید از خوابیدن باتری جلو گیری نمائید.

4. شارژ کردن باتری اتوموبیل خود در فصل سرما

شارژ کردن باتری خودرو در زمستان

شارژر باتری راهکار جالبی برای نگهداری از باتری ماشین در زمان‌هایی است که برای مدت طولانی از خودرو استفاده نمی‌کنید. روش کار این شارژرها به این صورت است که باید آن را به باتری ماشین متصل کنید و به عبارتی باتری به باتری کنید. رنگ قرمز برای قطب مثبت و رنگ مشکی برای قطب منفی آن استفاده می‌شود. بعد از اینکه باتری شارژ شود، عملکرد آن را ارزیابی کنید. برای این کار کافی است که نور چراغ‌های خودرو را نگاه کنید که در حد متعادلی قرار گرفته باشند. فراموش نکنید که ولتاژ مناسب برای باتری باید بین ۱۲.۶ تا ۱۴.۴ باشد. اگر ولتاژ برق کمتر از این میزان باشد، خودرو دچار مشکل خواهد شد.

5. استفاده از پوشش برای باتری

استفاده از کاور باتری برای گرم ماندن باتری در زمستان

ساده ترین روش برای گرم ماندن و نگهداری باتری در فصل سرما و صدمه نرسیدن به باتری ماشین، استفاده از کاور و پوشش برای باتری خودرو خود می‌باشد، لذا حتما یک عدد کاور مناسب برای باتری خودرو خود تهیه نمایید و بر روی باتری نصب کنید تا باتری شما از سرما و اسیب‌های احتمالی مصون بماند.

6. درست استارت زدن خودرو در هوای سرد

استارت نخوردن خودرو، اصلی‌ترین علت خوابیدن باتری در زمستان می‌باشد. به جهت اینکه این مشکل برای شما پیش نیاید حتما قبل از اینکه استارت بزنید، وسایل برقی خودرو اعم از بخاری، گرم کن شیشه، سیستم صوتی و … را خاموش کنید تا باتری خودرو تمام ظرفیتش را بر روی استارت خوردن خودرو بگذارد و کم نیاورد.
در هنگام استارت زدن حتما سوئیچ را بچرخانید تا برق پشت امپر خودرو بیاید و بعد از گذشت 10 ثانیه اقدام به استارت زدن کنید. سعی کنید زمان انتظار شما بیشتر از 10 ثانیه طول نکشد.

7. تمیز نگه داشتن باتری در هوای سرد

به دلیل واکنش های شیمیایی باتری، هیدروژن از باتری خارج می‌شود و همین امر سبب جرم گرفتن قطب مثبت و منفی باتری می‌شود، بهتر است در صورت مشاهده این آلودگی‌ها اطراف قطب های باتری آن را با دستمال تمیز نمایید.
انجام مرتب این کار موجب افزایش طول عمر باتری خودرو شما می‌شود.

8. پارک صحیح خودرو درپارکینگ

هنگامی قصد پارک خودرو خود در پارکینگ را دارید بهتر از کاپوت خودرو خود را به سمت دیوار بگذارید تا در صورت بادخیز بودن پارکینگ شما، سرما به صورت مستقیم به باتری برخورد نکند.

9. بررسی باتری قبل از شروع زمستان

حتما قبل از سرد شدن هوا خودرو خود را نزد باتری ساز ببرید تا با دستگاه تستر کنترل سلامت باتری آن را ارزیابی کند، توجه داشته باشید اگر ولتاژ باتری شما در صورت خاموش بودن خودرو روی 12.6 ولت باشد در این صورت در فصل زمستان با خرابی باتری مواجه نخواهید شد.

10. مسافرت های کوتاه ممنوع

اگر در فصل زمستان قصد سفر کردن با وسیله شخصی خود را دارید، تا حد ممکن سعی کنید مقاصدی را برای سفر انتخاب کنید که نسبت به مبدا شما دور به حساب بیاید تا باتری در حین سفر فرصت شارژ کردن دوباره خود را پیدا کند و اگر در هوای سرد جاده برای استراحت کوتاه توقف کردید از خاموش کردن خودرو خودداری نمائید.

11. انتخاب باتری مناسب برای خودرو

در هنگام خرید باتری حتما به این نکته توجه داشته باشید که آمپر مناسب برای خودرو شما چقدر است و اگر بر روی خودرو خود سیستم صوتی قدرتمند و یا یخچال سفری دارید، حتما از باتری‌هایی با ظرفیت آمپر بالاتر استفاده نمائید تا مشکلی برای سیستم برق خودرو شما به وجود نیاید.

12. نگهداری اصولی از باتری ماشین

هر چه هوا رو به سرد شدن پیش می‌رود فعل و انفعالات شیمیایی داخل باتری خودرو با سرعت کمتری انجام خواهد شد، سعی کنید ماشین خود را فضاهای دارای سقف و گرم پارک نمائید، به باتری رسیدگی کنید و از سلامت باتری باخبر باشید.
همچنین در توقف های کوتاه خود در خیابان برای برای استفاده از تلفن همراه، خودرو خود را خاموش نکنید تا با گرم ماندن فضای زیر کاپوت باتری در شرایط ایده‌آل به فعالیت خود ادامه دهد.

images_1676302042_63ea56daefbf5.jpg

در صورتی که باتری خودرو شما در شهر مشهد به مشکل خورده است می‌توانید از خدمات امداد باتری شبانه روزی مشهد استفاده نمایید. با تماس با شماره بالا از کارشناسان امداد باتری مشهد مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید