دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه دالهاوزی که بانام‌ اختصاری Dal نیز شناخته می‌گردد، یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی معتبر در استان نوااسکوشیا کانادا می‌باشد که دارای 3 پردیس در شهر هالیفاکس و پردیس دیگری در شهر بایبل هیل این استان می‌باشد. این دانشگاه همچنین دارای مرکز تسهیلات آموزشی پزشکی در شهر سنت جان استان نیوبرانزویک نیز می‌باشد. دانشگاه دالهاوزی که در قدیم بانام کالج دالهاوزی شناخته می‌شد، بیش از 4000 کورس و 180 رشته تحصیلی را در 12 دانشکده حرفه‌ای و پیشرفته در کلیه مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا عرضه می‌دهد. “دعا کنید و کار کنید” و “آموزش، توانایی ذاتی را تقویت می‌کند” شعارهای این دانشگاه است. دانشگاه دالهاوزی بیش از 19 هزار نفر دانشجو دارد که از این تعداد 24 درصد آن را دانشجویان بین‌المللی از بیش از 115 کشور مختلف در دنیا تشکیل می‌دهند. این دانشگاه با ارائه دوره‌های گوناگون تحصیلی و با داشتن اساتید برجسته و کارکنان ورزیده و همچنین با داشتن امکانات و تجهیزات مدرن یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا بوده و یک انتخاب مناسب برای تحصیل در کانادا است.

 

تاریخچه دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه دالهاوزی توسط جورج رمزی ستوان فرماندار استان نوااسکوشیا تحت عنوان کالجی غیر فرقه‌ایی در سال 1818 افتتاح نمود و تأمین مالی آن به‌طور عمده از حقوق گمرکی جمع‌آوری گردیده توسط جانشین فرماندار ماقبل؛ جان کوآپ شربروک آن‌هم در زمان اشغال کاستین مین در جنگ سال 1812 صورت گرفت.

شربروک مبلغ 7 هزار پوند را به‌عنوان کمک‌هزینه اولیه برای این کالج سرمایه‌گذاری نمود و 3 هزار پوند را برای ساخت ساختمان کالج در نظر گرفت که بعدها پس از ترک هالیفاکس توسط جورج رمزی به‌قصد خدمت‌رسانی به فرماندار کل آمریکای شمالی بریتانیا کنسل شد. این کالج بر طبق اصول دانشگاه ادینبرگ؛ جایی که تدریس و گردهمایی‌های علمی فارغ از مذهب یا ملیت به شکل آزادانه اجرا می‌شد؛ طراحی گردید. دانشگاه ادینبرگ هم در نزدیکی خانه جورج رمزی در اسکاتلند مستقر بود.
پردیس‌ها

دانشگاه دالهاوزی دارای 3 پردیس در شهر هالیفاکس و 1 پردیس دیگری که پردیس کشاورزی این دانشگاه است، در شهر بایبل هیل استان نوااسکوشیا دارد. پردیس استادلی در هالیفاکس به‌عنوان پردیس اولیه و اصلی دانشگاه تلقی می‌گردد. این پردیس میزبان خیلی از ساختمان‌های اصلی دانشگاه به ویژه دانشکده‌ها، مجموعه ورزشی و ساختمان اتحاد دانشجویان می‌باشد. پردیس استادلی به شکل عمده توسط محله‌های مسکونی در شهر در برگرفته‌شده است. خیابان رابی این پردیس را از پردیس کارلتون این دانشگاه که میزبان دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و دیگر دپارتمان‌های حرفه‌ایی پزشکی می‌باشد، جدا می‌نماید. محوطه پردیس کارلتون در مجاورت با دو بیمارستان بزرگ آموزشی وابسته به دانشگاه قرار دارد که یکی مرکز بهداشت IWK و دیگری مرکز علوم بهداشت ملکه الیزابت دوم می‌باشد. پردیس سکستون نیز که در مرکز شهر هالیفاکس واقع شده، میزبان دانشکده مهندسی و معماری و نقشه‌کشی می‌باشد. پردیس سکستون پیش از ادغام به‌عنوان پردیس دانشگاه فنی نوااسکوشیا فعال بود؛ و سرانجام پردیس چهارم در شهر بایبل هیل، پردیس کشاورزی دانشگاه می‌باشد که پیش از ادغام با دانشگاه دالهاوزی، به‌عنوان کالج کشاورزی نوااسکوشیا در منطقه ترورو فعالیت می‌کرد.

دانشکده‌ها

دانشگاه دالهاوزی دارای 12 دانشکده به‌صورت زیر می‌باشد:

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده معماری و نقشه‌کشی
 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده مطالعات تحصیلات تکمیلی
 • دانشکده پزشکی و سلامت
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده یادگیری آزاد و توسعه حرفه شغلی
 • دانشکده علوم

کتابخانه

دانشگاه دالهاوزی دارای 5 کتابخانه می‌باشد که بزرگ‌ترین آن کتابخانه یادبود کیلام بوده که در سال 1971 و در زمینی به مساحت 21 کیلومترمربع احداث گردیده است. این کتابخانه دارای بیش از 1 میلیون کتاب نسخه کاغذی و بیش از 40 هزار مقاله و مجله می‌باشد. این مجموعه از کتابخانه‌ها به میزان زیادی به دانشکده‌های هنر و علوم اجتماعی، علوم عمومی، مدیریت و علوم کامپیوتر خدمت می‌کنند. همچنین کتابخانه علوم بهداشتی W. K. Kellogg خدمات زیادی را برای دانشکده‌های دندانپزشکی، پزشکی و سایر مطالعات پزشکی، سلامت و بهداشتی عرضه می‌دهد.

کتابخانه طراحی و تکنولوژی سکستون نیز در پردیس سکستون مستقر است که کمک بزرگی برای دانشکده‌های مهندسی و معماری و نقشه‌کشی تلقی می‌گردد؛ و اینکه کتابخانه جیمز دان دارای منابع کاملی از منابع حقوقی و قانونی می‌باشد که دارای حقوق بین‌المللی، حقوق سلامت و محیط زیست نیز می‌گردد. کتابخانه مک‌ری نیز در پردیس کشاورزی دانشگاه در شهر بایبل هیل مستقر است.

دانشگاه دالهاوزی دارای تعداد قریب به 20 هزار دانشجو می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند. این دانشگاه در رشته‌های کشاورزی، بیولوژی و بیوشیمی، شیمی، پزشکی کلینیک، مهندسی، روانشناسی، محیط زیست و اکولوژی و علوم زمین‌شناسی در جهان دارای شهرت و اعتبار بسیاری است؛ و اینکه تقریباً 24 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی از بیش از  115 کشور گوناگون در دنیا تشکیل می‌دهند. دانشگاه دالهاوزی بیش از 4000 دوره درسی و 180 رشته تحصیلی را در مقاطع کارشناسی تا دکترا عرضه داده و می‌توان گفت که به‌طور تقریبی هر رشته یا دوره درسی شناخته‌شده در جهان را تحت پوشش در سیستم آموزش خود قرار می‌دهد؛ و اینکه این دانشگاه دارای متوسط نرخ بالای 56 درصد اشتغال دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌باشد و ازنظر فرصت‌های تحقیقات و مطالعات آزاد و عملی به ویژه درزمینهٔ پزشکی بسیار دارای شهرت و اعتبار زیادی در کانادا و در دنیا می‌باشد و چندین دستاورد عظیم و قابل‌توجه و همچنین کشفیات پزشکی یا ارائه راه‌حل‌های اساسی در عرصه پزشکی برای اولین بار ازجمله دیگر دستاورد‌های دانشگاه دالهاوزی می‌باشد.

 

رتبه و اعتبار دانشگاه دالهاوزی در کانادا و جهان

 

معیار رتبه‌بندی رتبه
رتبه در کانادا بین 10 تا 12
رتبه جهانی بین 201 تا 300
سیستم رتبه‌بندی کیو اس (QS) 272
سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز (THE) بین 251 تا 300

 

دیگر امتیازبندی‌ها (از 100 امتیاز)

معیار امتیازدهی امتیاز
استناد منابع کشوری به تعالیم این دانشگاه 77.5
درآمد صنعتی 43.3
تحقیقات 29.7
چشم‌انداز بین‌المللی 59

 

 

پذیرش در دانشگاه دالهاوزی

 • برای مقطع کارشناسی، گذراندن موفقیت‌آمیز  12 سال دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم
 • اخذ معدل بالای 70% برای مقطع کارشناسی و برای مقطع کارشناسی ارشد، نمره GPA بالای 3.5 (نمره B به‌طور میانگین) و برای دکترا GPA 3.5 تا 4
 • نمره بالای 70% در درس زبان (برای افراد انگلیسی‌زبان) و همچنین نمرات بالا در دروس دیگر که برای هر رشته‌ای‌ چند درس با نمره بالا به‌عنوان شرط در نظر گرفته‌شده که اطلاعات آن‌ها در سایت اصلی دانشگاه موجود است.
 • برای مقطع کارشناسی، شهریه سالانه به‌طور متوسط 15 هزار دلار برای دانشجویان بین‌المللی (و برای دانشجویان کانادایی 8900 دلار در سال)
 • برای مقطع کارشناسی ارشد مبتنی بر تز، شهریه سالانه 14 هزار دلار و در غیر این صورت 7500 دلار در سال
 • برای مقطع دکتری به‌طور متوسط سالانه 10 هزار دلار
 • نمره مدرک زبان آیلتس حداقل 7 یا تافل 95، PTE 65، Melab 85 و یا CAEL 70
 • مدارک موردنیاز مانند فرم درخواست، ارائه مدرک زبان یکی از آزمون‌های مذکور در خط بالا، ترجمه مدرک و ریزنمرات دوره متوسطه یا دوره تحصیلی ماقبل، توصیه‌نامه و انگیزه نامه، ارائه مدارک تمکن مالی یا مدارک معافیت از پرداخت هزینه در صورت وجود، مدارک هویتی مانند کپی پاسپورت، ارائه تز پایان‌نامه و دستاوردهای تحقیقاتی یا سابقه کار برای مقاطع ارشد یا دکتری در صورت نیاز و بسته به رشته موردنظر و…

کلام آخر در باب دانشگاه‌ دالهاوزی

وجود چندین دانشگاه ممتاز و مورد تائید وزارت علوم، دریافت اقامت دائم، آموزش به زبان انگلیسی، کسب شغل پس از فارغ‌التحصیلی نشان می‌دهند که کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای ادامه‌ی تحصیل و مهاجرت است.

اگر بعد از مطالعه‌ این مقاله قصد مهاجرت یا ادامه‌ تحصیل در نیوزلند دارید، توصیه می‌کنیم فرم ارزیابی رایگان  اسمارت اپلای را تکمیل کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و شمارا در این مورد راهنمایی کنند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید