سئو کار حرفه ای کسیت؟

شاید تا به امروز بارها در گوگل تلفن همراه یا رایانه شخصی خود محصول یا خبری را سرچ کرده اید. در نگاه اول با دوازده صفحه پیش فرض وب سایت روبرو می شوید که در هر صفحه پیش از ده وب سایت مختلف ولی با عنوان های مشابه وجود دارد که اکثر شما در صفحه اول و سه وب سایت اول گوگل را کلیک می زنید؛ تا خدمات مورد نظرتان را دریافت کنید. خوب فکر میکند چطور این سه وب سایت به رتبه های برتر رسیده اند؟ درست است. این وب سایت ها سئو شده هستند و روزانه در حال رقابت و پیشی گرفتن از یک دیگر! در مرحله اول میخواهیم نگاه کلی به یک سئو کار یا یک شرکت ارائه دهنده خدمات سئو بیندازیم و شما را با سه کلاس و تیپ شخصیت سئو کارها آشنا کنیم.

 1. سئو کار کلاه سفید (White Hat SEO)
 2. سئو کار کلاه خاکستری (Gray Hat SEO)
 3. سئو کار کلاه سیاه (Black Hat SEO)

در بالا سه تیپ شخصیتی سئوکار ها ذکر شد خوب اگر بخواهیم بررسی موشکافانه داشته باشیم اول به سراغ سئو کار کلاه سفید میرویم.

سئو کار کلاه سفید (White Hat SEO)

هدف اصلی این سئو کار ها پیمایش مسیر اصولی و استاندارد گوگل برای افزایش بازید و رتبه گیری و جذب هدفمند کاربر می باشد که متأسفانه در ایران این نوع سئو اصلا رایج نیست. زیرا در این مسیر باید بازه زمانی طولانی را طی کنیم تا به هدف اصلی خود برسید. گذشته از این از آنجایی که بسیاری از رقبایتان از روش کلاه سیاه یا نهایتا کلاه خاکستری استفاده میکنند، پس برای رسیدن به رتبه اول نمیتوانید به روش های کلاه سفید اکتفا کنید.

سئو کار کلاه خاکستری (Gray Hat SEO)

رایج ترین نوع سئو که اکثریت سئو کار ها پیرو این نوع سئو هستند، سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO) می باشد. در این نوع سئو بیشتر سئو کارها دست به دامن تکنیک هایی می شوند که تشخیص این نوع تقلب ها برای گوگل دشوار است. تکنیک هایی از جمله :ریپورتاژ، لینک سازی خارجی، پست مهمان، و … که تاثیر خوبی را در بازه زمانی نسبتا کوتاه بر روی وب سایت می گذارد.

سئو کار کلاه سیاه (Black Hat SEO)

بدترین و غیر اصولی ترین نوع سئو که با نام جهانی Black Hat SEO معروف است، یک سئو بسیار نامناسب و غیر پایدار می باشد، که در بازه زمانی بسیار کم وب سایت را به رتبه اول می رساند ولی پایداری مناسبی ندارد. به هیچ وجه این نوع سئو را پیشنهاد نمی کنیم. چرا که خطر پنالتی شدن وبسایت وجود دارد. پنالتی شدن یک سایت یعنی گوگل سایت شما را کلا از تمام نتایج حذف می کند.

تشخیص سئوکار کلاه سیاه بسیار راحت است زیرا آنها به شما وعده یک بازه زمانی کوتاه را می دهند. در سئو استاندارد قرارداد ها بین شش ماه تا یک سال کامل تنظیم می شوند. ولی در این نوع قرارداد های کلاه سیاه قرارداد در بازه زمانی یک هفته تا یک ماه تنظیم می شوند. ابزار های سئو کار کلاه سیاه برای رساندن وب سایت به رتبه اول شامل :

 • استفاده از کامنت های اسپم
 • محتوای کپی شده
 • خرید لینک غیر اصولی
 • محتوا بی کیفیت
 • استفاده از تکنیک Doorway page

و دها تکنیک دیگر که در این مسیر بهره برداری می شود. قصد دارم یک دسته دیگر را به این مجموعه اضافه کنم. دسته سئو کار ها حرفه ای این دسته قالبا اشخاصی باهوش و حرفه ای هستند. که عجله برای رسیدن به مقصد ندارند. بیاید این دسته را هم زیر ذره بین قرار دهیم.

سئوکار زیرک و حرفه ای

این  دسته بسیار شایسته و صبور هستند و به قولی با نقشه حرکت میکنند. در ادامه با ده مهارت  و تکنیک های این تیپ اشنا می شویم. مهارت ها شامل :

 • تشخیص هدف مند کلمات کلیدی
 • درک کلی HTML
 • مهارت تولید محتوا غیر کپی (یونیک)
 • مهارت نوشتاری بالا
 • آشنا با سرویس های گوگل ازجمله (search console – google trends)
 • لینک سازی استراتژی ها
 • بهینه سازی سرعت وب سایت
 • کنترل ترافیک سایت
 • توانایی تحلیل رقبا
 1. آنالیز رفتار کاربران

و ده ها مهارت دیگر که سئو کار های زیرک از آن بهره می برند.

در ده مهارت ذکر شده در بالا یک مهارت بسیار مهم وحیاتی است. مهارت تشخیص کلمه کلیدی صنف کاری. کلمه ی درست و حرفه ای است که پر سرچ و کم رقیب باشد. برای تشخیص این کلمه بیشتر سئو کار ها از ابزار، یا می شود گفت سرویسی به نام google trend  استفاده میکنند. مثلا مثال یک شرکت ارائه دهنده سئو یا طراحی وب از کلماتی مانند: بهینه سازی وب سایت، طراحی سایت، رتبه گیری در گوگل، آموزش سئو و در مواردی تمام این گزینه ها با لوکیشن فعلی شرکت ذکر می شود.

برای مثال آموزش سئو مشهد ، طراحی سایت نیشابور ، بهینه سازی وب سایت در تهران و… که لوکیشن در کلمه کلیدی مشخص می شود.

در آخر

اگر هدف شما در کسب و کار اینترنتی جدی است بهتر است یک سئو کار حرفه ای و زیرک را پیدا کنید که کمی کار دشواری است و ممکن است هزینه بیشتری هم داشته باشد؛ ولی ارزشش را دارد و قطعا چند برابر هزینه پرداختی را دریافت خواهید کرد. در این مسیر با کمی صبر و پشتکار می توانید نتیجه خوب و قابل قبولی را دریافت کنید. خوب سپاس که تا به اینجا نگاه گرمتان را به ما دادید امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشه و توانسته باشیم مفهموم کلی سئو کار حرفه ای کیست را به شما برسانیم.

موفق و حرفه ای پسند باشید.

دیدگاهتان را بنویسید