ثروتمندان جهان در نیمه اول سال 2022 کاهش قابل توجهی در دارایی های خود داشتند. ایلان ماسک 62 میلیارد، جف بزوس 63 میلیارد و مارک زاکربرگ نیمی از دارایی خود را از دست دادند. …

ایلان ماسک، جف بزوس

ثروتمندان جهان در نیمه اول سال 2022 کاهش قابل توجهی در دارایی های خود داشتند. ایلان ماسک 62 میلیارد، جف بزوس 63 میلیارد و مارک زاکربرگ نیمی از دارایی خود را از دست دادند. در واقع 500 نفر از ثروتمندترین افراد جهان در کل 1.4 تریلیون دلار ضرر این کاهش بزرگترین کاهش شش ماهه در دارایی های ابرثروتمندان در تاریخ است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، میزان ثروت ثروتمندان جهان در شش ماه گذشته نسبت به دو سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. این افراد از ابتدای شیوع همه‌گیری کرونا با افزایش ارزش سهام شرکت‌های خود و افزودن آن به ارزش دارایی‌های خود به دلیل مشوق‌های مالی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی مواجه شده‌اند. اما حالا فروپاشی بازارهای مالی تأثیر زیادی بر ثروت این افراد داشت.

سیاستمداران اخیراً نرخ بهره را برای مبارزه با تورم افزایش داده اند که باعث کاهش ارزش سهام شرکت ها و در نتیجه کاهش دارایی های ثروتمندان شده است. تسلا در سه ماه گذشته بدترین فصل مالی تاریخ خود را تجربه کرده است آمازون همچنین بدترین شرایط را از زمان ترکیدن حباب دات کام تجربه کرده است.

ماسک و بزوس همچنان در صدر فهرست ثروتمندان باقی مانده اند

از دست دادن ثروت

اگرچه از دست دادن ثروتمندان در نوع خود دردناک بود، اما این رویداد تأثیر چندانی در کاهش شکاف نابرابری ثروت در بین مردم نداشت. الون ماسک او به عنوان یکی از بنیانگذاران تسلا، با دارایی خالص 208.5 میلیارد دلار، همچنان ثروتمندترین فرد جهان است. در مقام دوم جف بزوس بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، او ۱۲۹.۶ میلیارد دلار دارایی دارد.

مقام سوم متعلق به برنارد آرنواو یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل LVMH است که دارایی خالص 128.7 میلیارد دلار است. بیل گیتس همچنین با ارزش 114.8 میلیارد دلار در رده بعدی قرار دارد. در حال حاضر تنها این چهار نفر هر کدام بیش از 100 میلیارد دلار ثروت دارند. در ابتدای سال 2022 حدود 10 نفر در این باشگاه حضور داشتند که مارک زاکربرگ یکی از آنها بود. او اکنون با 60 میلیارد دلار در رده هفدهم قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید