محققان می گویند یک مکانیسم ناشناخته می تواند باعث تولید آنزیمی در بدن شود که طول عمر و سلامتی را افزایش می دهد.

زندگی سالم

دانشمندان کشف کرده‌اند که یک آنزیم خاص در بدن ما می‌تواند اثرات مضر تجمع چربی را در طول زمان معکوس کند و ممکن است بهترین راه برای نه تنها عمر طولانی‌تر، بلکه برای سالم‌تر زندگی کردن با افزایش سن باشد.

محققان دانشگاه ویرجینیا می گویند که این آنزیم الکل دهیدروژناز می تواند در مقابله با گلیسرول و گلیسرآلدئید که دو محصول جانبی چربی در بدن هستند، نقش داشته باشد. ایلین جورجیلینا اورورک، دانشیار این دانشگاه می‌گوید: «این کشف غیرمنتظره بود. ما یک فرضیه رایج را دنبال کردیم که راز طول عمر فعال کردن فرآیند تجدید سلولی به نام اتوفاژی است و در نهایت مکانیسم ناشناخته ما متوجه شدیم که آن را برای تقویت سلامت و افزایش طول عمر مفید است.

محققان آن را به خاطر این مکانیسم نامگذاری کردند عمار آنها کلمه سانسکریت را برای جاودانگی انتخاب کردند. آنها می گویند در روند با فعال سازی ژن adh-1 با مسدود کردن اثر گلیسرول و گلیسرآلدئید می توان تعداد دهیدروژنازهای الکلی را افزایش داد و به نتایج شگفت انگیزی دست یافت.

به این ترتیب طول عمر کرم ها 50 درصد افزایش می یابد.

در آزمایش‌هایی با کرم‌های C. elegans، فعال‌سازی ماشین‌آلات AMAR نه تنها قادر به افزایش طول عمر این موجودات بود. 50 درصد افزایش، بلکه بهبود علائم سلامتی. این کرم ها به دلیل شباهت زیادی که در ترکیب ژنتیکی به انسان دارند، معمولاً در آزمایش ها استفاده می شوند.

اورورک می‌گوید یکی دیگر از لحظات هیجان‌انگیز، زمانی بود که آنها به فعالیت ژنتیکی موش‌ها، میمون‌ها و انسان‌ها در یک رژیم غذایی با کالری محدود نگاه کردند. نتیجه این بود که adh-1 در بدن آنها فعال شد. پیش از این، برخی از مطالعات نشان داده بودند که روزه گرفتن و استفاده از رژیم‌های غذایی با کالری محدود می‌تواند در افزایش طول عمر و داشتن زندگی سالم‌تر نقش داشته باشد.

محققان حدس می زنند که با افزایش سن، ممکن است به دلیل افزایش تجمع چربی ها و در نتیجه گلیسرول و گلیسرآلدئید، مشکلات سلامتی را افزایش دهیم. بنابراین AMAR به طور بالقوه می تواند از اثرات مضر این مواد در بدن جلوگیری کند سن علاوه بر این، فعال سازی adh-1 نشانه هایی از مقابله با افزایش وزن و حتی کمک به کاهش وزن را نشان داده است.

اکنون محققان امیدوارند با مطالعات بیشتر بتوانند برای آزمایش‌های خاص AMAR روی انسان آماده شوند. نتایج این تحقیق در مجله Current Biology منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید