از مهم‌ترین دغدغه‌های مراقبت از فرش، روش تمیز‌کردن لکه ایجاد شده بر روی فرش ماشینی می‌باشد. در این مطلب به نحوه‌ی تمیز‌کردن لکه‌ی روغن از روی سطح فرش ماشینی می‌پردازیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

تمیز بودن و رسیدگی به امر نظافت درطول عمر آن تاثیر گذار می‌باشد. فرش‌ها با توجه به مکان‌های مورد استفاده در معرض آلودگی‌های مختلف قرار می‌گیرند. یکی از نشانه‌های فرش ماشینی درجه یک، سهولت امر شستشوی آن می‌باشد. پاک شدن آسان و عدم جذب شدن آلودگی‌ها تا حدالامکان از ویژگی‌های فرش ماشینی درجه یک می‌باشد. فرش نگین مشهد یکی از فرش‌های ماشینی برند کاشان می‌باشد که یک فرش نانو می‌باشد. فرش‌های نانو آب و موادی همچون آن را جذب خود نمی‌کنند و شما دیگر نگران جذب شدن آلودگی‌ها و کثیف شدن فرش ماشینی و بوی بد آن نخواهید بود.

برای مناطق مختلف منزل سعی کنید فرش‌هایی متناسب با حال و هوای آن منطقه در نظر بگیرید. برای مثال خرید فرش 1200 شانه و انتخاب فرش ماشینی 1500 شانه برای آشپزخانه مناسب نمی‌باشند. فرش آشپزخانه از مکان‌هایی می‌باشد که با سرعت زیادی آلودگی‌ها را جذب می‌کند بنابراین باید فرشی که برای آشپزخانه انتخاب می‌کنید علاوه بر کیفیت و قیمت مناسب از وزن مناسبی هم برخوردار باشد تا به آسانی شستشو و جا‌به‌جا شود. در ادامه به پاک کردن لکه چربی از روی فرش می‌پردازیم.

روش پاک کردن روغن ریخته شده از سطح فرش

لکه‌های چربی، سر‌سخت‌ترین لکه‌هایی می باشند که برای پاک شدن آن‌ها از روی فرش 2 راه وجود دارد. راه اول سپردن فرش ماشینی به قالیشویی معتبر و مطمئن و دومین راه پاک کردن لکه‌ها و آلودگی‌ها از روی فرش ماشینی در منزل می‌باشد.

برای هرگونه لکه باید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به پاک کردن آن کنید زیرا با گذشت زمان لکه‌ها بیشتر به اعماق فرش نفوذ کرده و پاک کردن آن‌ها با مشکل رو به رو خواهد بود.

در مرحله اول باید اضافات چربی یا هر لکه‌ای را با کمک چاقو، کاردک، پارچه و یا هر وسیله مناسبی از روی فرش جمع‌آوری کنید برای این کار نباید فشار زیادی روی محل آلودگی ایجاد کنید زیرا باعث می‌شود دایره آلودگی روی فرش وسیع‌ تر شود و آلودگی بیشتر جذب فرش شود.

استفاده از روش حلال های رنگی برای پاک کردن روغن ریخته شده بر روی فرش

پس از برداشتن لکه‌های زیادی از روی فرش، برای از بین بردن لکه چربی می توانید از حلال‌های رنگی موجود در بازار استفاده کنید. حلال‌های رنگی یک ماده شیمیایی برای پاک کردن لکه‌ها از روی فرش و موکت می‌باشند و پس از گذشت چند دقیقه محل مورد نظر را آبکشی نمائید.

استفاده از جوش شیرین جهت از بین بردن لکه روغن از روی فرش

بهترین پاک کننده خانگی می‌باشد که می‌توانید برای تاثیر بیشتر با نشاسته ذرت مخلوط کنید و روی محل چربی بریزید و پس از مدت زمان کوتاهی آن را پاک کنید. برای پاکسازی جوش شیرین و نشاسته ذرت از دل فرش می‌توانید از جارو‌برقی استفاده کیند.

دقت کنید، فرشی که مورد شستشو قرار می‌دهید از چه جنسی باشد. بسیاری از فرش‌های ماشینی به دلیل حساسیت زیاد نباید در منزل شسته شوند. فرش ابریشمی، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه تراکم 4500 از فرش های دستباف گونه می باشند که مراقبت خاص خود را طلب می‌کند. از اینگونه فرش‌ها در مکان‌های پر‌رفت‌و‌آمد همانند آشپزخانه استفاده نمی‌شود. توصیه ما به علاقمندان و متقاضیان خرید فرش 1500 شانه این است که اگر به پاکیزگی فرش اهمیت بسیار می‌دهند بهتر است از آن به عنوان فرش اتاق پذیرایی یا منازل عروس و داماد که رفت‌وآمد کمی در آن وجود دارد استفاده کنند.

چگونه از سرکه برای از بین بردن لکه روغنی استفاده کنیم؟

سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد می‌تواند پاک‌کننده خوبی باشد. اگر نگران آسیب‌زدن به بافت فرش ماشینی خود هستید بهتر است مقدار کمی سرکه را با آب مخلوط کنید و سپس روی محل مورد نظر اسپری کرده و پس از مدتی شستشو دهید. توجه داشته باشید که محلول‌های شیمیایی نباید مدت زمان زیادی روی فرش قرار بگیرند.

برای پاکسازی فرش ماشینی از روغن و لکه های چرب نکات زیر را بخاطر بسپارید:

1- برای پاک کردن آلودگی‌ ها سعی کنید از برس یا مسواک نرم استفاه کنید، ممکن است ضمختی و زبری وسیله مورد استفاده باعث آسیب به بافت فرش ماشینی شود.

2- هر ماده که خاصیت اسیدی و شیمیایی دارد مانند سرکه، وایتکس، الکل و … خاصیت پاک‌کنندگی دارند اما دقت کنید که شیمیایی بودن آن‌‌ها به بافت فرش ماشینی آسیب نزند و باعث تغییر رنگ و شکل فرش نشود.

3- برای کاهش خاصیت شیمیایی بودن محلول‌های پاک‌کننده می‌توانید آن را با آب مخلوط کنید. نسبت آب باید مقداری بیشتر از محلول اسیدی باشد.

4-  پس از پاکسازی فرش ماشینی و برای شستشوی محلول مورد نظر، سعی کنید از آب گرم استفاده کنید زیرا چربی‌ها را آسان‌تر و سریع‌تر ازبین می‌برد.

5- برای شستشوی محل مورد نظر می‌توانید از مخلوط مایع ظرفشویی و آب استفاده کیند.

نتیجه‌گیری پاک کردن روغن از روی فرش

در این مطلب آموزشی به روش‌های مختصر و مفیدی برای چگونه روغن ریخته شده روی فرش را پاک کنیم اشاره شد امید است استفاده لازم را ازاین مطلب برده باشید.

جهت اطلاعات بیشتر و بالا بردن سطح دانش خود در مورد از بین بردن انواع لکه‌ها و همچنین اطلاعات کاربردی در مورد فرش ماشینی می‌توانید به قسمت اخبار و مقالات وب سایت فرش نگین مشهد هلال به نشانی www.neginhelal.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید