پرونده های اپل نشان می دهد که تیم کوک، مدیر عامل شرکت، در سال 2023 حدود 35 میلیون دلار کمتر حقوق دریافت خواهد کرد.

تیم کوک اپل

اسناد جدید نشان می دهد که بخش قابل توجهی از حقوق تیم کوک مدیر عامل اپل در سال 2023 کاهش می یابد. او در سال 2022 حدود 84 میلیون دلار درآمد داشت، اما این رقم تا سال 2023 تا 40 درصد کاهش خواهد یافت. 49 میلیون دلار دریافت خواهید کرد. این تغییر چشمگیر به دلیل پاداش های سهام کمتر کوک است.

اگرچه مدیر عامل اپل همچنان در سال جدید 3 میلیون دلار حقوق پایه و 6 میلیون دلار مشوق دریافت خواهد کرد، طبق پرونده جدید کمیسیون بورس و اوراق بهادار، غرامت سهام بسیار کمتری دریافت خواهد کرد.

کاهش حقوق مدیر عامل اپل در پاسخ به نظر سهامداران صورت گرفت

ظاهرا، این کاهش در پرداخت برای پیشنهاد خود تیم کوک در پاسخ به واکنش سهامداران اپل در لیست قرار گرفت. سال گذشته، سهامداران اپل یک گروه سرمایه گذاری بزرگ به نام ISS را به دلیل پاداش هنگفت مدیر عامل شرکت تشویق کردند. رای منفی دادند. ISS در نامه ای به سهامداران اعلام کرد که حقوق کوک 1447 برابر بیشتر از میانگین حقوق سایر کارمندان اپل است. حالا به نظر می رسد که آن تلاش ها بالاخره جواب داده است.

تیم کوک اپل

با این حال، تیم کوک ممکن است همچنان در سال 2023 درآمد بیشتری داشته باشد. زیرا بخشی از ثروت او تحت تأثیر قیمت سهام اپل است. البته اگرچه حقوق مدیرعامل کاهش یافته است، اما تغییری در حقوق چهار مدیر ارشد دیگر شرکت ایجاد نمی شود و آنها حقوق و پاداش خود را مانند گذشته دریافت می کنند.

شایان ذکر است که اپل به رهبری تیم کوک اولین شرکتی بود که ارزش بازار آن به 3 تریلیون دلار رسید. با این حال، ارزش بازار اپل اکنون 2.1 تریلیون دلار برآورد شده است. قرنطینه کارخانه های تامین کنندگان این شرکت در چین، مشکلات زنجیره تامین و رکود اقتصادی جهانی از جمله عوامل موثر بر کاهش قیمت سهام این شرکت بود.

تیم کوک در حال حاضر در باشگاه میلیاردرهای فوربس با دارایی خالص 1.7 میلیارد دلار است. او قبلاً قول داده بود که تمام دارایی خود را صرف صدقه کند.

دیدگاهتان را بنویسید