گزارش سه ماهه اول 2023 آلفابت نشان می دهد که این شرکت بیش از حد انتظار درآمد داشته است و واحد ابری گوگل نیز سودآور شده است.

الفبای گوگل

آلفابت، شرکت مادر گوگل، گزارش مالی سه ماهه اول سال 2023 خود را منتشر کرد و مشاهده می شود که عملکرد این شرکت بهتر از انتظارات تحلیلگران بوده است. علاوه بر این، کسب و کار ابری گوگل پس از سه سال ضرر بالاخره به سود خود می رسد.

طبق گزارش CNBC، در گزارش مالی جدید آلفابت، سود هر سهم این شرکت 1.17 دلار بوده است که بالاتر از انتظار 1.07 دلار است. علاوه بر گوگل 69.79 میلیارد دلار این رقم بالاتر از پیش بینی 68.9 میلیارد دلار است. با این محاسبه، آلفابت توانسته است برای اولین بار در چهار فصل متوالی گذشته از تحلیلگران پیشی بگیرد که پیش بینی درآمد خود را از دست داده است.

این شرکت می گوید درآمد تبلیغات یوتیوب 6.69 میلیارد دلار و درآمد ارزش تجارت ابری گوگل 7.45 میلیارد دلار است بوده است. آلفابت مدت زیادی است که در تجارت ابری خود هزینه کرده است و اکنون برای اولین بار در سه سال گذشته به سود خود رسیده است.

کسب و کار ابری گوگل بالاخره با ضرر و سود ظاهر شد

واحد ابری گوگل در مدت مشابه سال گذشته، اما اکنون، 706 میلیون دلار ضرر گزارش کرده است 191 میلیون دلار سود عملیاتی پادشاه. این تجارت شامل پلتفرم ابری گوگل است که زیرساخت و خدمات ابری خود را به شرکت های دیگر اجاره می دهد. علاوه بر این، ثبت نام در Google Workspace نیز بخشی از این کار است. از جمله مشتریان واحد ابری گوگل عبارتند از: دویچه بانک، پی پال و یو پی اس نقل قول. این کسب و کار اکنون حدود 10 درصد از کل درآمد گوگل را ایجاد می کند.

با این حال، خدمات ابری گوگل همچنان در بازار از آمازون و مایکروسافت عقب هستند. سوم او هست. آمازون که در اواسط دهه 2000 شروع به کار کرد، از سال 2014 سودآور بوده است. اما مایکروسافت داده های سود واحد را برای Azure منتشر نمی کند.

جستجوی آلفابت در گوگل و سایر درآمدها اندکی رشد کرد و از 39.62 میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته به 40.36 میلیارد دلار رسید. از سوی دیگر، درآمد بخش شرط بندی دیگر آلفابت، که شامل خودروهای خودران و واحد علوم زیستی Verily است، از 440 میلیون دلار در مدت مشابه سال گذشته، 288 میلیون دلار بوده است.

این شرکت همچنین می گوید که هیئت مدیره آن اجازه بازخرید سهام به ارزش 70 میلیارد دلار را داده است.

دیدگاهتان را بنویسید