یک خازن، جزء ضروری بیشتر اقلام الکترونیکی، قابل بازیافت است، اما به سادگی تنظیم کردن آن برای پیکاپ بازیافتی نیست. خازن ها اغلب از فلز زیادی ساخته می شوند. این جایی است که بازیافت ضایعات خازن شما وارد می شود. ممکن است بتوانید ضایعات خازن خود را بسته به نوع فلز موجود در آن بازیافت کنید. از وسایلی که ضایعات خازن در آن وجود دارد میتوان به ضایعات کامپیوتر و ضایعات موبایل اشاره نمود.

برای بازیافت خازن خود، آن را به یک مرکز بازیافت الکترونیک ببرید و بررسی کنید که آیا آن را می پذیرند یا خیر. شما باید بتوانید یک بازیافت فلزی پیدا کنید که خازن را در منطقه شما بپذیرد. همه بازیافت‌کننده‌های فلزی، ضایعات خازن را قبول نمی‌کنند، اما آنهایی که این کار را انجام می‌دهند معمولاً برای تشخیص آلودگی روغن مجهز هستند.

چگونه خازن ها را از بین ببریم؟

از آنجایی که خازن ها برای ذخیره الکتریسیته طراحی شده اند، باید در حین برداشتن خازن مورد نظر احتیاط کنید. برای جلوگیری از شوکه شدن، مطمئن شوید که کالای الکترونیکی حداقل 48 ساعت از برق جدا شده باشد. این باید به هر انرژی استفاده نشده زمان تبخیر بدهد.

اگر خازن کولر گازی را بازیافت می کنید، باید از عینک و دستکش های مقاوم در برابر اسید نیز استفاده کنید زیرا ممکن است حاوی فریون باشند.

آیا خازن ها می توانند به زباله های عمومی بروند؟

بسیاری از مردم نمی دانند که زمانی که ضایعات خازن های قدیمی به پایان عمر مفید خود می رسند، هرگز نباید آنها را به طور کلی دور انداخت. این به دلیل این واقعیت است که تجهیزات الکتریکی اغلب حاوی تعدادی ترکیبات خطرناک هستند. بنابراین، آنها بر محیط زیست و سلامت انسان تأثیر می گذارند.

آیا خازن ها زباله خطرناکی هستند؟

روغن و PCB موجود در خازن ها زباله های خطرناکی هستند. خازن ها باید از وسایل اصلی جدا شوند.

بسیاری از خازن ها حاوی روغن هستند. برای انجام بهترین کارها باید حذف شود تا فلز موجود در خازن به طور ایمن بازیافت شود. برخی از خازن های قدیمی پر از روغن حاوی بی فنیل های پلی کلر (PCB) هستند. اگر روغن روی فلز باقی مانده باشد، می تواند فلز بازیافتی را آلوده کند.

ضایعات خازن

چگونه خازن ها و مقاومت ها را دفع می کنید؟

خازن های کوچک، مانند مقاومت ها، معمولاً به عنوان زباله های معمولی دور ریخته می شوند. مراکز بازیافت زباله های الکترونیکی این قطعات را برای بازیافت می پذیرند. PCB ها (بی فنیل های پلی کلره) مضر هستند و باید به عنوان زباله های خطرناک در خازن های پر از روغن رفتار شوند.

در اینجا 5 روش وجود دارد که می توانید برای دفع ایمن مقاومت ها و خازن ها دنبال کنید:

  1. به شرکت‌های الکترونیکی و مکان‌های خروجی بازپرداخت کنید.

  2. نهادهای مدنی می توانند در این مورد به شما کمک زیادی کنند.

  3. مقاومت ها و خازن های قدیمی را به یک سازمان غیردولتی یا دانش آموزان اهدا کنید.

  4. می‌توانید از سایت‌های اینترنتی مانند حامی بازیافت استفاده کنید، یا می‌توانید برای خلاص شدن از شر تجهیزات قدیمی خود و همچنین کسب درآمد، یک فروش گاراژ برگزار کنید.

  5. مقاومت و خازن قدیمی را به یک بازیافت زباله الکترونیکی تایید شده بدهید. از این رو، شما باید یک بازیافت زباله الکترونیکی را پیدا کنید که به طور رسمی توسط شبکه اقدامتایید شده باشد.

چه خازن هایی ارزش اسقاط را دارند؟

خازن های MLCC، میکای نقره ای و خازن های تانتالیوم برای بازیابی نقره و پالادیوم ارزش اسقاط دارند. خازن های الکترولیتی معمولاً از یکی از سه ماده مختلف ساخته می شوند: آلومینیوم، تانتالیوم و نیوبیم. آلومینیوم یکی از سودآورترین اقلام برای ضایعات است.

آیا PCB در خازن ها وجود دارد؟

PCB ها به طور گسترده ای در خازن های مورد استفاده در صنعت برق و همچنین انواع موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. موتورهای الکتریکی، جوشکارها و چراغ های فلورسنت همگی از خازن های پر شده با PCB کوچکتر استفاده می کنند. آنها معمولاً حاوی حدود 50 گرم PCB هستند.

خازن های در حال کار دارای محفظه های فلزی مستطیلی یا بیضی شکل هستند. یک خازن پر از روغن که بعد از سال 1979 ساخته شده است ممکن است روی محفظه آن عبارت “NO PCBs” نوشته شده باشد. اینها با روغنی پر شده اند که حاوی PCB نیست و می توان آنها را به عنوان خازن راه اندازی دور انداخت.

چرا خازن های قدیمی منفجر می شوند؟

اگر ولتاژی بزرگتر از ولتاژ نامی بر روی خازن اعمال شود، خازن در نهایت می ترکد. زیرا قدرت دی الکتریک با عبور از ولتاژ نامی بدتر می شود. خازن های الکترولیتی به دلیل نشت یا تبخیر الکترولیت از کار می افتند. این را می توان با گرمایش عملیاتی القا کرد. ضایعات مخابراتی نیز مانند ضایعات خازن ها بسیار خطرناک می باشند.

امروزه خازن های الکترولیتی از انواع الکترولیت های مایع استفاده می کنند. در دماهای تا 85 درجه سانتی گراد، الکترولیت های متشکل از اتیلن گلیکول (EG) یا اسید بوریک عمدتاً در خازن های الکترولیتی با ولتاژ متوسط ​​تا بالا استفاده می شوند. از این رو با قدیمی شدن خازن، تمایل به انفجار افزایش می یابد.

شناسایی خازن ها

خازن های راه اندازی

خازن های راه اندازی یا الکترولیتی برای کمک به یک موتور الکتریکی تک فاز در راه اندازی استفاده می شوند. این قطعات برای مدت زمان کوتاهی در حین کار موتور مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه خازن های راه اندازی نیازی به دفع گرما ندارند و بنابراین در درجه اول خازن های خشک هستند. خازن های راه اندازی به راحتی با پوشش پلاستیکی سیاه رنگ یا پوسته بیرونی شناسایی می شوند. اگر خازن خشک باشد، محفظه به صورت هرمتیک یا کاملا محصور نیست، اما به طور کلی دارای یک پلاگین متخلخل در یک انتها است.

خازن های در حال اجرا

خازن های در حال کار یا پر از روغن به گونه ای طراحی شده اند که برای کل چرخه کارکرد در مدار موتور بمانند. روغن به دفع گرمای خازن در حین کار کمک می کند و بازده موتور را به حداکثر می رساند. خازن های در حال کار با روکش فلزی مستطیلی یا بیضی شکل مشخص می شوند. یک خازن پر از روغن که پس از سال 1979 ساخته شده است ممکن است روی بدنه آن “NO PCBs” نوشته شده باشد. اینها با روغنی پر می شوند که حاوی PCB نیست و ممکن است به عنوان یک خازن شروع برای اهداف دفع در نظر گرفته شود.

بازیافت خازن

حذف تمام خازن های کوچک

کولر گازی ممکن است یک یا دو خازن پر از روغن داشته باشد. شما باید پوششی را که ممکن است نیاز به برداشتن 10-30 پیچ داشته باشد، جدا کنید. یک خازن به موتور فن متصل می شود. خازن دیگر به کمپرسور متصل می شود.

هشدار: کولر گازی حاوی فریون با فشار بالا است که در صورت خرابی کمپرسور اسید تولید می کند. اگر بویی را تشخیص دادید، تا زمانی که بو از بین برود، از دستگاه دور شوید. چون تحت فشار است، این اسید در صورت سوراخ شدن آن می تواند به بیرون پاشیده شود.

از عینک و دستکش مقاوم در برابر اسید استفاده کنید.

احتیاط: هنگام جدا کردن خازن‌ها، لطفاً به شوک الکتریکی احتمالی توجه داشته باشید زیرا خازن‌ها ممکن است تا چند روز پس از استفاده شارژ ذخیره کنند.

اجاق های مایکروویو دارای یک خازن هستند که مستقیماً در پشت صفحه کنترل قرار دارد و به ترانسفورماتور متصل می شود. با برداشتن پنل جلویی می توانید به خازن دسترسی پیدا کنید.

بالاست های نور فلورسنت در محفظه لامپ ها قرار دارند. برای دسترسی به بالاست ممکن است مجبور شوید صفحه پشتی را باز کنید.

وسایلی که دارای موتور هستند، مانند ماشین لباسشویی و یخچال، معمولاً دارای موتور نزدیک به پایین هستند و می توان از عقب به آن دسترسی داشت. خازن، که معمولا خشک است، به محفظه موتور متصل می شود و ممکن است توسط یک پوشش محافظ پوشانده شود. برای دسترسی به خازن این پوشش باید برداشته شود.

 

برچسب ها : بازیافت خازن,خازن,ضایعات خازن,خرید ضایعات خازن,فروش خازن,انواع خازن,اسقاط خازن,ضایعات الکترونیک,خطر خازن,خازن یخچال

دیدگاهتان را بنویسید