در این مقاله قصد داریم خوانندگان را با ایمپلنت دندان آشنا کنیم و اطلاعاتی در این زمینه را در اختیار خوانندگان قرار دهیم. این روش به عنوان یکی از روش های دندان پزشکی مدرن برای جایگزین نمودن دندان های خراب مورد استفاده قرار میگیرند. در انتهای مقاله نیز مواردی مانند مراحل، روش ها و مراقبت های ایمپلنت را عنوان می کنیم.

ایمپلنت دندان یکی از راه هایی است که در دهه های اخیر دندان پزشکان از این روش برای جایگزینی دندان های خراب با دندان های سالم اما به طریقه مصنوعی از آن استفاده می کنند. در نظر داشته باشید که دندان درد یکی از سخت ترین درد هایی است که یک انسان می تواند درگیر آن گردد. به همین دلیل هیچ فردی تحمل درد دندان را نخواهد داشت و برای همین مورد به دندانپزشک مراجعه خواهد نمود. یکی از روش هایی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد و شما می توانید با بهره گیری از آن درد دندان خود را از بین ببرید ایمپلنت دندان است. این روش دارای معایب و مزایا، دارای مراحل انجام، دارای روش های گوناگون . مراقبت های خاصی است. در این مقاله قصد داریم این روش متداول در دندان پزشکی را برای شما شرح دهیم تا با این اطلاعات بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

ایمپلنت دندان جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته

گاهی ممکن است به دلایل متنوع مانند استفاده از آجیل ها، استفاده از انواع خوردنی های سخت و حتی استفاده از غذاهای گرم و سرد بصورت همزمان و … دندان های شما دچار آسیب شوند. اما در نظر داشته باشید تنها درد در قسمت دندان ها نمی تواند حاکی از این باشد که دندان شما خراب است. در این حالت به دندان پزشکی که هر بار به آن جا مراجعه می کنید، سری خواهید زد و برای درمان و یا معاینه اقدام خواهید نمود. گاهی ممکن است دکتر تنها با پر کردن دندان، عصب کشی دندان و…. سعی در درمان درد داشته باشد. اما گاهی کاری از دست دندانپزشک بر نخواهد آمد در نتیجه تنها راه باقی مانده کشیدن دندان خراب است. در این حالت زیبایی لبخند شما کمی از بین خواهد رفت و حتی در زمان خوردن غذا نیز دچار مشکلات فراوانی خواهید شد. تنها راه حل پیش روی شما استفاده از روش ایمپلنت دندان است. شما با این روش می توانید جای خالی دندان های قبلی را پر کرده و دندانی مصنوعی را جایگزین دندان اصلی خواهید کرد. در روش ایمپلنت دندان، دندان ها دقیقا مانند ریشه در لثه نفوذ خواهند کرد و با اتصال به استخوان می توانیم دندان خود را ترمیم نماییم و زیبایی لبخند خود را بازیابیم.

ایمپلنت چیست و چه افرادی به ایمپلنت دندان نیازمند اند؟

ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی  ریشه های اصلی مشکل دار با تیتانیوم است. پیچ ها و مواردی که به عنوان مواد قابل جایگزینی در این روش یعنی ایمپلنت دندان استفاده می شوند از جنس آلیاژ ها تیتانیوم، وانادیوم و آلومینیوم است که نه واکنشی را ایجاد خواهند کرد و نه عدم سازگاری بین دندان های دیگر با این محصول را مشاهده خواهیم نمود. در این حالت افراد زیادی می توانند از این روش استفاده نموده و ریشه های دندان مشکل دار خود را با این وسیله جایگزین کنند. کسانی به این روش نیازمند هستند که دندان آن ها از نظر ریشه دارای مشکل می باشد. در این حالت می توانند با این روش کاشت دندان یعنی ایمپلنت دندان این درد را تسکین دهند. در نظر داشته باشید افراد بسیار زیادی به دلایل مختلف نباید از این روش استفاده نمایند و به عبارتی منع استفاده از این درمان برای آن ها وجود دارد.

d39678ff-d6e3-4f2c-b22f-eaa76e2ac081.jpg (700×425)

ایمپلنت یکی از روش های درمان  ریشه کشیده شده

معایب و مزایای ایمپلنت دندان

این درمان نیز مانند روش های متعدد در زمینه دندان پزشکی می تواند دارای معایب و مزایای مختلف و متفاوت باشند. توجه داشته باشید که در مورد معایب تا به امروز نتوانسته ایم نمونه ای را مشاهده کنیم و اگر این روش توسط فردی متخصص ایمپلنت ، کارآمد و به وسیله بهترین برند های موجود و با روش های اصولی استریلیزاسیون انجام پذیرد می توانیم به وضوح اعلام کنیم شما نیز دچار معایب این روش نخواهید شد. به همین منظور در نظر داشته باشید برای دریافت خدمات دندان پزشکی از بهترین کلینیک ها و بهترین پزشکان استفاده نمایید تا شاهد معایب این روش نباشید و بتوانید به راحتی ریشه های دندان خود را جایگزین کنید. از مزایای این روش می توانیم به جایگزین کردن ریشه و عدم احساس درد، استفاده آسان و راحت در هنگام خوردن غذا و موارد این چنین اشاره کنیم.

انواع روش های ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دارای روش های مختلف و متفاوتی است که هر پزشک با توجه به تشخیص خود یکی از روش ها را برای درمان بیمار انتخاب خواهد کرد. به طور کلی می توانیم روش های ایمپلنت دندان را به دو گروه اندوستیال و ساب پریوستئال تقسیم بندی کنیم. توجه داشته باشید روش هایی مانند روش های پانچ را نیز می توانیم به عنوان روش های جدید و کارآمد در این زمینه مشاهده نماییم. استحکام روش هایی مانند ساب پریوستئال بسیار کمتر از روش اندوستیال است به همین منظور امروزه از روش های اندوستیال بیشتر از روش های دیگر استفاده خواهد شد. در روش اندوستیال جایگزینی در استخوان اتفاق می افتد در نتیجه ایمپلنت دندان شما محکم تر خواهد بود.

مراحل انجام ایمپلنت

برای آن که بدانید مراحل ایمپلنت دندان چیست تا در زمان درمان پشیمان نشوید، ابتدا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. از این مراحل به ترتیب می توانیم موارد زیر را عنوان کنیم:

 • بی حسی
 • برش لثه
 • روش پانچ
 • ثبت محل ورود
 • سوراخ کردن استخوان
 • ارزیابی جهت و راستای حفره اولیه
 • تکمیل طول حفره استخوان
 • ارزیابی حفره پیش از جایگذاری ایمپلنت
 • پهن کردن سوراخ استخوان
 • ارزیابی وضعیت حفره محل کاشت ایمپلنت
 • رزوه دار کردن حفره استخوان
 • قرار دادن ایمپلنت
 • بستن دریچه ایمپلنت با پیچ درپوش

در این مرحله ایمپلنت شما پایان یافته است و می توانید در صورت مراقبت های صحیح در مدت زمان طولانی از آن استفاده نمایید.

8e2184ee-1aec-4a3d-8ea7-b38e62750e2c.jpg (880×480)

Figure 3 نگهداری از ایمپلنت دندان

مراقبت های لازم جهت نگهداری ایمپلنت دندان

برای آن که بتوانید دندان خود را سالم نگه دارید، باید ابتدا موارد مراقبت از دندان ایمپلنت شده را بدانید و سپس اقدام به ایمپلنت نمایید. از موارد مراقبت می توانیم نمونه های زیر را عنوان کنیم.:

 1. بعد از انجام ایمپلنت ممکن است شما برای رفع بی حسی ها نیازمند مصرف مسکن و گاهی نیز استراحت کردن باشید.
 2. به هیچ عنوان از غذا های سرد و گرم به طور همزمان استفاده نکنید.
 3. به هیچ عنوان از کافئین و نوشیدنی های دارای کافئین و حتی سیگار استفاده نکنید.
 4. مرتب مسواک بزنید و از دهان شویه های مخصوص با مشورت پزشک استفاده نمایید.

با توجه به این موارد می توانید بعد از انجام ایمپلنت دندان مراقب دندان مصنوعی خود باشید و سلامت و ماندگاری آن ها را تضمین نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید